İklim İnsan Kişiliğini Değiştirir mi, Değiştirmez mi

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 27 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  İklim İnsan Kişiliğini Değiştirir mi, Değiştirmez mi Münazara

  İklim insanların kısaca yeryüzüne dağılışlarını, ekonomik faaliyetlerini, yiyecek ve giyeceklerini, fizyolojik gelişimlerini, karakterlerini, kültür faaliyetlerini etkiler.

  İklimin insan yaşamı üzerindeki etkisi oldukça fazladır. İklim geçici bir durum değildir ve insan hayatını ömür boyu etkisi altına almaktadır. Bu nedenle insanlar yaşamlarını iklim şartlarına göre belirlemeye çalışmaktadır.

  İnsanlar üzerinde ulaşım, ekonomik, yiyecek, giyecek, karakterlerini, konut, akarsular, yeryüzü şekilleri, hayvan çeşitliği, erozyon, denizlerin tuzluluğunu, tarımı, toprağın oluşumu, turizm, tarımsal faaliyetler, bitki örtüsü, hava durumu, kayaların çözünme oranları gibi etkiler yaratır.

  İnsanların fizyolojik gelişimleri, karakterleri ve kültürel faaliyetleri de doğrudan iklim ile ilişkilidir. İnsanların yaptıkları tarımsal faaliyetler tarım alanlarınınverimliliğive tarım ürünlerinin çeşitliliği de doğrudan iklim ile ilişkilidir. İnsanın yaşadığı coğrafya ve bu coğrafyada hakim olan iklim insanın tüm açılardan etkilediği gibi bu yaşam şartları doğal olarak insanın kişiliğini de etkilemektedir. İnsanın kişiliği yaşadığı iklim ve toplum ile yakından ilişkilidir.
   


Sayfayı Paylaş