İkinci el otomobilde yaprak kımıldamıyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 24 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Ekonomide 4. tedbir paketi
  kapsamında getirilen ÖTV indirimi, ikinci el piyasasını olumsuz etkiledi. Galericiler, araba bakmaya gelen olmadığı gibi telefonların bile çalmadığından yakınıyor. Galericilerin yaklaşık yüzde 80'ninin, ÖTV indiriminin ağırlıklı uygulandığı motor silindir hacmi 1600 cm3'ün altındaki araçlara yoğunlaşmış olması, piyasadaki etkiyi ağırlaştırıyor. 1600 cm3 hacmin üstündeki araçlarda ise ÖTV indirimi sınırlı kaldığı için ikinci elinde sıkıntı yaşanmıyor.

  [​IMG]

  Ankara Otomotiv İthalatçıları ve Otomotivciler Derneği Başkanı Ahmet Tekin, uygulamanın ikinci elde durgunluk yaratacağının ortada olduğunu, ancak piyasanın 3-4 ay sonra açılacağına inandığını söyledi. Uygulamanın yürürlüğe girdiği 17 Mart 2009'dan bu yana hiç satış yapamadıklarını söyleyen galericiler, alış ve satış için fiyat belirlemekte bile zorlandıklarını kaydettiler. "Bu furya geçtikten sonra işlerin açılacağına" inanan galericiler, stoklar eridikten sonra kur farkının yaratacağı fiyat artışından medet umuyor.

  Galerilerin yüzde 80'ni 1600 cm3'ün altında araç satıyor

  Ekonomide 4. tedbir paketi kapsamında otomotiv sektöründe ÖTV, 3 ay süreyle motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyenlerde yüzde 37'den yüzde 18'e, 1600 cm3-2000 cm3 arasındakilerde yüzde 60'dan yüzde 54'e, 2000 cm3'ü geçenlerde de yüzde 84'den yüzde 80'e çekildi. Ankara Otomotiv İthalatçıları ve Otomotivciler Derneği Başkanı Tekin, düzenlemenin sıfır otomobil satan bayilere çok iyi geldiğini ancak ikinci elde durgunluk yaşanacağının aşikar olduğunu söyledi. Özellikle motor silindir hacmi 1600 cm3'ün altındaki araçların ikinci elinde sıkıntı yaşandığını, 1600 cm3'ün üzerindekilerde fazla bir etkinin görülmediğini anlatan Tekin, "Piyasadaki durgunluğun da uzun süreli olacağına inanmıyorum. 3-4 aylık bir sürede durgunluk olacağını zannediyorum ama ondan sonra açılır" dedi. Tekin soru üzerine, Türkiye'deki galericilerin yaklaşık yüzde 80'ninin motor silindir hacmi 1600 cm3'ün altındaki araçların alım-satımıyla uğraştığını belirtti.
  Neziroğlu Motorlu Araçlar Ticaret Ltd. Şirketin 2. el satış direktörü Ekmel Görel, sıfır araçlara yönelik ÖTV indiriminin, 2. el otomobil fiyatlarını da etkilediğini belirterek, ikinci elde 2 bin ila 5 bin 400 lira arasında indirime gittiklerini söyledi. ÖTV'de böyle bir indirim bekledikleri için Ocak ayından bu yana kademeli indirim gerçekleştirdiklerini, paketin açıklanmasının ardından da rakamları tekrar revize ettiklerini kaydeden Görel, "İkinci el satışlarımızda bozulma oldu ancak sıfır otomobiller 3-4 gün içinde yoğunluk nedeniyle çok satıldı. 1-2 gündür sıfır otomobil satışında 'yok çekilince', bizde ufak kıpırdanmalar oldu" dedi.

  Arabanızı satacaksanız 3 ay bekleyin

  Görel, uygulamadan yararlanmak için arabasını takasa vermek isteyenlerin durumuna yönelik soru üzerine, uygulamanın esas olarak ilk kez araba alacakların işine yaradığını söyledi. Takasa getirilen arabanın değerinin, birinci ele paralel düştüğünü belirten Görel, "Örneğin 20 milyarlık sıfır bir otomobil alsın vatandaş, 10 milyarlık aracını getirsin takasa. 10 milyarlık fark var. 20 milyarlık otomobil 18 milyar liraya düştü, onun takası da 8 milyar liraya düşer. Ortalama rakam bunlar" dedi. Ekonomik gücü olan kişilerin elindekini satmadan yeni araç aldığını ifade eden Görel, "Elindeki araç için 3 ay bekleyip ÖTV indirimi bittikten sonra satışa çıkarsa karlı durumda olabilir" diye konuştu.
  23.03.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş