İkinci el araç satışında adres değişiyor

Konusu 'Oto Kredi' forumundadır ve OrKuN tarafından 26 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  İkinci el araç satışında adres değişiyor
  Yeni yıl ile birlikte ikinci el araç satış ve devir işlemlerinde adres değişiyor. İşlemler artık noter kanalıyla değil, trafik şube ve bürolarında yapılacak.


  Yılbaşından itibaren ikinci el otomobil satış ve devir işlemlerinde yeni bir dönem başlıyor. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle satış işlemlerinin adresi de değişiyor. Artık noterlerin değil, trafik şube ve bürolarının kapısı aşındırılacak.

  [​IMG]
  Trafik Müşaviri Timuçin Yemişçi, uygulamanın henüz netlik kazanmadığını söyledi. Yemişçi, "Şubede birebir alıcı-satıcı olacak. Trafik memurunun gözetiminde satış yapılacak. Noterler daha rahat olacak. 250 YTL olan satış işlemi ortadan kalkacak" dedi.

  Büyükçekmece 2'nci Noteri Mehmet Orhan Batmaz ise, trafik şubelerinin bunu yapma yeteneği olmadığını söyledi.

  Batmaz, "Bir kere hukuki bir işlem polis nasıl yapacak?. Şube sayısı yeterli değil. Zaten tescili yapamıyor, satış ek külfet getirecek. Zaman gösterecek" diye konuştu. Türkiye'de bin 600 noter hizmet veriyor ve noter gelirlerinin yüzde 40'ı araç satış işlemlerinden elde ediliyor.

  Noterlerin devre dışı bırakılması "krizin" de habercisi olarak yorumlanıyor. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğin yürürlük tarihi aslında 1 Ağustos'tu. İşlemler yetişmeyince uygulama yeni yıla ertelendi. Ancak görünen o ki kafalardaki soru işaretini giderebilmek için 1 Ocak 2009 tarihi de yeterli gelmemiş...
  26.12.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş