İkinci Dünya Savaşı İle İlgili Dini Hikayeler

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve CAN tarafından 6 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  İkinci Dünya Savaşının Şifreleri

  İkinci Dünya Savaşı birçok cephede bütün şiddetiyle devam ederken Müttefik Devletler'in (İngiltere, Fransa, SSCB ve ABD) savaş kurmayları bir araya gelip Amerika Birleşik Devletleri'nin Avrupa'ya çıkartma yapması için karar aldı. Bu tarihi karar alındığında tarihler 6 Haziran 1944'ü gösteriyordu. Bu çok gizli bir karardı ve o nedenle oldukça dikkatli bir şekilde şifrelenmişti.

  Amerikan çıkartması için düşünülen, Alman işgali altındaki Fransa'nın iki Normandiya sahilinin şifreleri "Utah ve Omaha" idi. Sahile yaklaştırılacak suni iskelerin şifresi "Mulberry", istila planının şifresi "Overlord" ve deniz operasyonunun şifresi ise "Neptüne" idi.

  Daily Telegraph gazetesine bir ilkokul öğretmeni 20 seneden beri bulmaca hazırlar verirdi. Öğretmenin, o günlerde adı geçen gazeteye verdiği bulmacaların çözümleri şöyleydi:

  3 Mayıs 1944 tarihindeki bulmacanın çözümü "Utah", 23 Mayıs'taki bulmacanın çözümü "Omaha", 31 Mayıstaki bulmacanın çözümü "Mulbery" ve çıkartma günü olan 6 Haziran'dan dört gün önceki bulmacanın çözümleri ise "Neptüne ve Overlord"du.

  Bu öğretmenin harple hemen hemen hiç ilgisi yoktu. Fakat düşündürücü bir tevafuk ile bulmacaların çözümünü çok orjinal bir şekilde tertip etmişti.
   


Sayfayı Paylaş