İhlas Suresi Neden İndirildi

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 23 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  İhlas Suresi Neden İndirilmiştir

  İhlas suresi, Kur'an'ın 112 suresidir. Mekke döneminde nazil olmuştur. Toplam 4 ayet olup Kur'an'daki en kısa surelerden biridir. Bu sure İslam dininin temeli olan "Allah'ın birliği(tevhit)" inancının en kısa, en güzel ve en özlü ifadesidir.

  İhlas suresinin indiriliş sebebi hakkında bilinenler şöyle;

  Übey b. Ka’b’dan rivayet olunduğuna göre, Müşrikler, Hz. Peygambere gelerek: “Bize Rabbini tanıt” dediler. Bunun üzerine Allah bu sureyi inzal etti. Bu rivayete göre sure Mekke’de nazil olmuştur.

  İbn Abbas’tan gelen bir başka rivayette, bir Yahudi topluluğu Hz. Peygamberin yanına gelerek: “Ey Muhammed, seni gönderen Rabbini bize vasfet” derler, bunun üzerine Allah bu sureyi gönderir. Bu rivayete göre de surenin Medine’de nazil olduğu görülmektedir.

  İbn Kesir’in İkrime’den yaptığı rivayete göre: Yahudiler, biz Allah’ın oğlu Üzeryr’e tapıyoruz dediler. Hıristiyanlar da, biz Allah’ın oğlu Mesih’e tapıyoruz dediler. Mecusiler, biz aya ve güneşe tapıyoruz dediler. Müşrikler, biz putlara tapıyoruz dediler. Bunun üzerine Allah teala Resulüne: “De ki O, Allah tektir” ayetini indirdi.

  Bismillahirrahmanirrahim

  Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

  Anlamı: (Ey Muhammed!) De ki: O Allah bir tektir. Allah her şeyden müstağni ve her şey O’na muhtaçtır. O doğurmamış ve doğmamıştır. Hiç bir şey O’na denk değildir.

  İhlas suresi fazileti

  Okuyanı kıyamet korkularından kabir karanlığından cehennem azabından korur ve kurtarır. Ölüm acısını hafifletir. Çok okuyan ALLAH dostlarından olur. Okuyan ALLAH'a sığınmış olur ve şirkten kurtulur. Şeytanı kaçırır. Kulunu ALLAH'a yaklaştırır. Mükafat ve sevap olarak iman eden kimsenin sevap ve mükafatı verilir ve 100 şehit sevabı lütfedilir.

  İhlas Suresini okuyan kişi Kuran'ın 3 de 1 ini okumuş gibi olur.
   


Sayfayı Paylaş