Ihlamurun Faydaları Nelerdir

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 21 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Ihlamurun Yararları Nelerdir

  Ihlamurgiller familyasından; kerestesi güzel, bir gölge ağacı ve bunun kurutularak çay gibi haşlanıp içilen güzel kokulu çiçeğidir. Temmuz ve ağustos aylarında toplanıp, kurutulur. Birçok çeşidi vardır. Uçucu yağ, manganez, tanen, ossidaz, saponin, glusid, strol, C vitamini içerir.

  Ihlamur uyku verir. İdrar söktürür. Kansızlığı giderir. Mide ifrazatını artırır. Sindirime yardımcı olur. Saç dökülmesini azaltır. Damar kireçlenmesini önler. Boyun ve yüze güzellik verir. Sinirleri yatıştırır ve rahatlatır. Bağırsak ve böbrekleri temizler. Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Kalp kifayetsizliğinde faydalıdır. Böbrekleri ve mesaneyi temizler. Burkulma ve ezilmelerde ağrıyı keser. Romatizmaya ve gut hastalığına iyi gelir. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Balla karıştırılıp içilirse, mide ülserine faydalıdır. Sinirleri kuvvetlendirir, sinir bozukluğunu giderir. Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Kabızlığı ve bağırsak spazmını giderir.turkeyarena.net Aybaşı ağrılarını hafifleterek daha kolay geçmesini sağlar. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser bronşları açar ve balgamı söker. Vücudu terleterek vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Sabah aç karnına içilmeye devam edilen ıhlamur zayıflamak isteyenlere bu hususta yardımcı olur.turkeyarena.net Saçlarınızı yıkayarak saçlarınızın beslenip kuvvetlenmesini sağlayabilirsiniz. (Bu işlemden sonra saçınızı durulamayı ihmal etmeyin.) Göz çapaklanmalarında, pamuk yardımı ile gözlerinize kompres yapın. Hem çapaklanmaları önleyecektir, hem de gözünüzü dinlendirecektir. (Gözlerinize kompres yaparken gözünüzü kapatmayı unutmayın.)

  Ihlamur çoğunlukla çay olarak tüketilir. Bunun dışında cilt bakımı için de kullanılır. Ihlamur çiçeğini kaynatıp suyu banyo suyuna eklenirse sinirleri yatıştırır ve cildi yumuşatır. Ihlamur, cilde parlaklık ve renk verir. Deriyi güçlendirir ve cildin yenilenmesine yardımcı olur.

  2-3 tatlı kaşığı kurumuş çiçek ve yaprak alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökün, suda kaynatıp sıvı sümüksü bir hal alıncaya kadar bekletin. Sonra bu sıvıyı lekelere sürün faydasını göreceksiniz. Yine aynı şekilde elde edeceğiniz ıhlamurla kırışıklıklara masaj yaparsanız iyi sonuç alacaksınız.
   


Sayfayı Paylaş