İğne Yapraklı Ormanlar Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 21 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  İğne Yapraklı Ağaçlar Hakkında Bilgi

  Yayılış sahası, Kuzey yarı kürenin kışları sert, düzenli kar ve don mevsimleri gösteren yüksek enlemleridir. Yaz, kış yeşil iğne şeklini almış olan asimilasyon organları, kısa ve vejetasyon devresinde, sıcaktan en yüksek derecede faydalanmayı mümkün kılar. İğne yapraklı ormanların çoğunda gövdeler devamlı, düz ve dalsızdır. Ağır olmayan gövde odunları, bıçkı kerestesi ve yapı ağacı olarak çok kıymetlidir. Bu orman tipi, Kuzey Avrupa ve Asya'dan Kuzey Amerika'nın kuzeyine kadar, 20 enlem genişliğindeki bir şerit halinde yayılış gösterir. dünyadaki igne yapraklı agaçlar (yapragını dökemeyen)

  Ağaçlar: göknar, sedir, katran, arakorya, andız, ladin, çam, servi ,ardıç, şemsiye agacı, lariks (melez), mazı

  Başlıca sivrisinek ve sinek gibi çeşitli böceklerin yaşadığı bu ormanlarda sıcaklığın düşük olması nedeniyle yılan ve kurbağa gibi soğukkanlı omurgalılara da rastlanır, iğneyapraklı ormanlarda ayrıca ağaçkakan, çaprazgaga, ötleğen, çalıkuşu, sıvacıkuşu, ipekkuyruk, baykuş, şahin ve atmaca gibi kuşlarla sivrifare, sıçan, sincap, sansar, ormantavuğu, sığır, ren geyiği ve kurt gibi memeliler de yaşar.

  Avrasya’daki iğneyapraklı ormanların doğusunda egemen olan ağaçlar İsviçre fıstık çamı, Sibirya göknarı, Sibirya melezi ve Larix dahurica’du. Türkiye’nin iğneyapraklı ormanlarında ise başlıca sarı çam, kara çam ve kızıl çam gibi çam türleri ile ladin, göknar ve sedir ağaçları bulunur.
   


Sayfayı Paylaş