IEC Sayıcı Komutları

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 26 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Yukarı Sayıcı
  Yukarı Say komutu (CTU) sayma (CU) girişinin her yükselen kenarında anlık değeri bir attırır. Anlık değer (CV) ayar değerine (PV) eşit veya büyükse çıkış biti (Q) 1 olur. Reset girişi (R) geldiğinde sayıcı sıfırlanır. Yukarı sayıcı ayar değerine ulaştığında saymayı durdurur.

  Aşağı Sayıcı
  Aşağı Say komutu (CTD) sayma (CD) girişinin her yükselen kenarında anlık değeri birazaltır. Anlık değer (CV) sıfıra eşit olduğunda çıkış biti (Q) 1 olur. LD girişi geldiğinde sayıcı sıfırlanır ve anlık değer ayar değerine (PV) eşitlenir. Aşağı sayıcı sıfıra ulaştığında saymayı durdurur.

  Yukarı/Aşağı Sayıcı
  Yukarı/aşağı Say komutu (CTUD) yukarı sayma (CU) veya aşağı sayma (CD) girişlerinin her yükselen kenarında yukarı veya aşağı sayar. Anlık değer (CV) ayar değerine (PV) eşitse yukarıçıkışı (QU) 1 olur. Anlık değer sıfıra eşitse aşağıçıkışı (QD) 1 olur. LD girişi geldiğinde anlık değer ayar değerine eşitlenir. Reset (R) girişi geldiğinde sayıcı biti ve anlık değer sıfırlanır. Sayıcı sıfıra veya ayar değerine ulaştığında saymayı durdurur.

  [​IMG]

  Bilgi Notu
  Her sayıcı için sadece bir anlık değer olduğundan, aynı sayıcıyı birden çok şekilde kullanmayın. (Yukarı Sayma, Aşağı Sayma ve Yukarı/Aşağı Sayma aynı anlık değere erişir.)


  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş