İcradaki senedi taksitlendirebilirmiyiz

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 6 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  İcra takibinde taksitlendirme olurmu
  icra takibindeki borca taksit yapılırmı

  Ev sahibine senetim var avukatta ama gunü doldu ödeyemedim icra tekibine verecegim dedi taksitede bölmüyor bunu icradan taksıte böldürebilirmiyim
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Eğer alacaklı taraf sizin taksitlendirme teklifinize yanaşmıyorsa sizin İcra İflas Kanununda doğan ve alacaklının iradesinin bi öneminin olmadığı bir taksitlendirme kurumu kabul edilmiştir.
  Buna göre;

  Taksitle ödeme:

  Madde 111 – Borçlu alacaklının satış talebinden evvel borcunu muntazam taksitlerle ödemeği taahüt eder ve birinci taksiti de derhal verirse icra muamelesi durur.

  Şukadar ki borçlunun kafi miktar malı haczedilmiş bulunması ve her taksitin borcun dörtte biri miktarından aşağı olmaması ve nihayet aydan aya verilmesi ve müddetin üç aydan fazla olmaması şarttır.

  (Ek fıkra: 9/11/1988 - 3494/13 md.; Değişik üçüncü fıkra: 17/7/2003-4949/26 md.) Borçlu ile alacaklının borcun taksitlendirilmesi için icra dairesinde yapacakları sözleşme veya sözleşmelerin devamı süresince 106 ve 150/e maddelerindeki süreler işlemez. Ancak bu sözleşme veya sözleşmelerin toplam süresinin on yılı aşması hâlinde, aştığı tarihten itibaren süreler kaldığı yerden işlemeye başlar.

  (Değişik fıkra: 9/11/1988 - 3494/13 md.) Taksitlerden biri zamanında verilmezse icra muamelesi ve süreler kaldığı yerden devam eder.

  Taksitlendirme teklifinde bulunabilmeniz için şu şartların hepsinin birlikte gerçekleşmiş olması gerekir.
  1)Alacaklının alacağına kafi derecede malınız haczedilir.
  2)Birinci taksiti derhal verirsiniz.
  3)En fazla 3 ay taksitlendirebilirsiniz.

  Bu şartların gerçekleşmesi ile mallarınız haczedilir ancak satılamaz. Borcunuzu muntazam olarak ödediğiniz takdirde haczedilen mallarınız üzerindeki haciz kalkar.
   

Sayfayı Paylaş