İçme Suyunun Temizlenmesindeki Amaç Nedir

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 4 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  İçme Suyunun Temizlenmesindeki Amaç
  İçme suyunun arıtmasında amaç, suyun kullanma maksadına uygun hale getirilmesidir. Tabiatta mevcut su kaynakları (göl, baraj, akarsular, kuyular v.b)bazı istisnalar dışında, içme, kullanma ve sanayi su ihtiyaçları için doğrudan doğruya kullanılmaya müsait değillerdir. Bu yüzden suların arıtma işleminden geçirilmesi gerekir,içme ve kullanma suları aşağıdaki özelliklere has olmalıdır.

  1)su, kokusuz, renksiz, berrak, içimi hoş, tercihler 15 C den aşağı sıcaklıkta olmalıdır.

  2)hastalık yapıcı mikroorganizmalar ihtiva etmelidir.

  3)suda sağlığa zararlı kimyasal maddeler bulunmamalıdır.

  4)sular agresif (aşındırıcı) olmamalı,yeteri derecede yumuşak olmalıdır.

  5)sular kullanma maksatlarına uygun olmalıdır.yurdumuzda içme suyu olarak kullanılan suların türk standartları 266 (içme suyu standartı) uygun olması lazımdır. Ayrıca;su arıtmasında en önemli maksat insan sağlığının korunması hususi olmakla günümüzde suyun istenmeyen özelliklerinden arınmış sağlıklı şebeke (boru) hattı ile abonelere ulaştırılmasıda aynı derecede önem kazanmıştır. İçme suyu arıtma tesislerinde 3 temel prensip vardır.

  1)suyun fiziksel ve estetik kalitesinin sağlanması
  2)bulunması muhtamelen zehirli veya sağlığa zararlı maddelerin giderilmesi.
  3)sudaki hastalık yapıcı (virüslerin,bakterilerin v.b) mikroorganizmaların etkisiz hale getirilmesidir. Suyun mikroorganizmalardan temizlenmesi su kaynaklarından, kuyulardan, (yeraltı suyu), yada kanal sistemleriyle nehirden (yerüstü suları) sağlanabilir. Doğal suyun bileşiminde atmosferden ya da içinden geçtiği kayaçların çözülmesinden kaynaklanan çözünmüş gazlar,arazinin durumuna bağlı olarak her litrede birkaç mg ile birkaç yüz mg arasında çözünmüş maddeler (karbonatlar, klorürler, nitretlar, sülfatlar)bitkilerin ayrışmasından ileri gelen organik maddeler kaloidal asıltı durumundaki kil tanecikleri, dağılımları suların kaynağına göre değişen bakteriler ile mikroorganizmalar bulunur. Belkide içilebilir normların giderek ağırlaştırılması yüzünden gerek yer altı, gerek yerüstü suları,bileşimleri bakımından artık güvenilir olmaktan çıkmıştır. Bu nedenle su,dağıtım şebekesine verilmeden önce bakteri çoğalmasını önleyici ürünlerle yani suda daha önceden bulunan yada sonradan kaza ile karışmış olan her çeşit mikrobun çoğalmasını önlemek üzere kimi maddeler ile işlenir. Bu amaçla en çok kullanılan maddeler klor gazı sodyum hipoklorit, (javel suyu) klordioksit ve ozon dur. Özellikle klordioksit ile ozon suyu hiçbir kötü tat vermez.

  KLORLAMA İLE SU DEZENFEKSİYONU
  Klor eskiden beri en yaygın kullanılan dezenfektandır. Yaygın kullanımında klorun ucuz bir dezenfeksiyon sistemi olmasının yanı sıra, kalıcı etkiye sahip olmasıda önemli bir etkendir. Klor suya karıştırıldığında suyun içindeki bazı organik maddeler ve ağır metallerle reaksiyona geçer.

  İÇME SUYUNUN ELDESİ
  Şehir suyu içilebilir olmalı,yani bilişiminde zehirleyici yada hastalık yapıcı hiçbir madde gerektiğini önğören normlara uygun olmalı,aynı zamanda hoş bir içimi olmalıdır. Uygulamada içme suyunda en çok şu 3 özellik üzerinde durulmalıdır:

  1)hastalık yapıcı mikrop ve parazit yapıcı organizmaların bulunmaması.
  2)bulanıklık ve tat.
  3)zehirleyici yada istenmeyen maddelerin olmaması.

  Birinci koşulun yerine getirilebilmesi için, suyun işlenmesi sırasında olabilecek herhangi bir dış kirlenmeyi önlemek yeterlidir çünkü işleme sırasında tüm mikroplar pratik olarak yada etkisizleştirilir yada yok edilir. Dolayısıyla kendileri zararlı olmasına karşı her zaman hastalık yapıcı etkenlerle bir arada bulunan kimi mikroorganizmaların bulunmadığını saptamak yeterlidir. Bu amaçla genellikle dışkı koliformlarının olup olmadığına bakılır. Öteki iki koşulla ilgili zorunluluklar günümüzde metreküp başına miligram düzeyindeki miktarı bile saptayabilen ölçme aygıtlarındaki ilerlemelere bağlı olarak her gün dahada artmaktadır.​
   


Sayfayı Paylaş