İçki içmenin İslâm'daki cezâsı nedir?

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 1 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  İçki içmenin İslâm'daki cezâsı nedir?

  Cevap:

  Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- içki içen hakkında yaprakları soyulmuş hurma dalları ve pabuçlarla dövülmelerine hükmetmiş ve kırk adet vurdur*muştur. Ebu Bekir de -Allah ondan râzı olsun- Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'e uyarak kırk sopa vurdurmuştur.

  Nitekim Enes b. Mâlik'ten rivâyet olunduğuna göre, o şöyle buyurmuştur:

  "Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- içkinin cezâsında yaprakları soyulmuş hurma dalları ve pabuçlarla vurdurmuş, Ebu Bekir de -Allah ondan râzı olsun- böyle yaptı.Ömer, halife olduğunda insanları çağırmış ve onlara şöyle demiştir: Şüphesiz insanlar (fetihler sebebiyle) sulak yerlere ve köylere yerleştiler.


  (Böylelikle çeşitli meyve ürünlerinden içkiler üretip içmeye başladılar.) Bundan dolayı içki içenin haddi hakkında ne dersiniz? Bunun üzerine Abdurrahman b. Avf: Haddin en hafifi seksen celde olarak görüyoruz, deyince Ömer de böyle yapmış ve seksen celde vurdurmuştur."[1]

  Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in dördüncü defa tekrar içki içen kimsenin öldürülmesini emrettiği sahih olarak rivâyet edilmiştir.

  Nitekim Muâviye b. Ebî Süfyan'dan -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- içki içenin cezâsı hakkında şöyle buyurmuştur:


  "Bir kimse içki içtiğinde ona (yaprakları soyulmuş hurma dalı ile) vurun. Sonra tekrar içki içtiğinde ona (yaprakları soyulmuş hurma dalı ile) vurun. Sonra üçüncü defa içki içtiğinde ona (yaprakları soyulmuş hurma dalı ile) vurun. Sonra dördüncü defa içki içtiğinde onun boynunu vurun." [2]

  Abdullah b. Amr b. el-Âs -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Rasûlulllah -sallallahu aleyhi ve sellem- içki içenin cezâsı hakkında şöyle buyurmuştur:


  "Bir kimse içki içtiğinde ona (yaprakları soyulmuş hurma dalı ile) vurun. Eğer tekrar içki içerse, ona (yaprakları soyulmuş hurma dalı ile) vurun. Eğer tekrar içki içerse, onun boynunu vurun.

  Abdullah dedi ki: Dördüncü defa içki içen adamı siz bana getirin, sizin adınıza onu öldürmek bana âittir." [3]

  Yukarida zikredilen hadisler, şu âyetin kapsamına girer:

  "Allah'a ve Elçisi'ne karşı savaşanların ve ülkede bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası; (boyunlarıi vurularak) öldürülmeleri veya çarmıha gerilerek öldürülmeleri veyahut da elleriyle ayaklarının çapraz kesilmesi veya ülkeden sürülmeleridir. Bu, onların dünyada çekecekleri rezilliktir.Âhirette ise, onlar için büyük bir azap vardır." [4]  [1] Buhârî ve Müslim

  [2] Buhârî ve Müslim

  [3] İmam Ahmed

  [4] Mâide Sûresi: 33
   


Sayfayı Paylaş