İceman (Pseudotropheus Acei)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 8 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  İceman (Pseudotropheus Acei)
  Latince Adı: Pseudotropheus Acei
  Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün kumluk bölgeleri.
  Beslenme Biçimi: Otçuldur, çoğunlukla yosunlarla beslenir. Aşırı şekilde pretein ağırlıklı beslemeninde yani karışık yemle beslemeninde fazla bir sorun yarattığını gözlemlemedim.
  Davranış Biçimi: Hafif derece agresifdir.
  Kendi Türlerine Davranışı: Tüm cichlidler gibi üreme zamanı agresifliği artar.
  Cinsiyet Ayrımı: Erkeklerin renkleri daha koyu ve canlı vücut yapıları biraz daha büyük ve yassı ayrıca da anal yüzgeçlerindeki yumurta benekleri fazladır. Dişiler ise daha küçük yapılı ve biraz daha açık tonlarda olabilmektedir. Yumurta benekleri ise daha azdır. Anal yüzgeç sonunda bazı erkeklerde bir çıkıntı olabilmektedir.
  Üreme: Dişi balıklar ağızda kuluçka yaparak 30-100 arası yavru verebilmektedirler. Yumurtaları diğer cichlid türlerine göre oldukça küçüktür. Yavrularda küçük doğarlar. Bu yüzden mümkünse yavruların artemia ile biraz büyütülmesi daha iyi olacaktır. Dişi balıklar normal şartlarda 7-8 cm boya geldiklerinde erkeklerde 8-10 cm boylarında üreme olgunluğuna ulaşabilirler.
  Sıcaklık: 25-28C
  En Fazla Büyüdüğü Boy:15- 17 cm
  En Az Akvaryum Hacmi: 120-200 Lt
  Su Sertliği: Çok Sert
  pH: 7.8 8.6

  [​IMG]

  12-15 cm boylara ulaşabilen Acei, gerek görünüm gerekse davranış açısından diğer Pseudotropheuslar'dan farklıdır. Çoğu Mbuna cinslerinde görülen dikine çizgilenme yoktur, aşırı saldırgan karakter Acei'lerde gözlenmez. Karma akvaryuma uyumu genelde sorun yaratmaz. Aşılmış Pseudotropheus davranışlarına sahip olmayışını destekler biçimde son yıllarda bazı kaynaklarca farklı çiklit gruplarına dahil edilmektedirler.

  Erkek dişi ayrımı oldukça güçtür, belirgin farklılıklar taşımazlar. Bu ayrımı güçleştirse de dişisinin de güzel renklere sahip oluşu keyif verir. Ülkemizde mavi gövdeye sarı yüzgeç ve kuyruklu Acei'ler bulunabiliyor. Bazı kitaplarda aynı balığın siyah formu da görülebilir. Beslenmeleri zor değildir ancak bitkisel yemler ihmal edilmemelidir.turkeyarena.net Sadece hayvansal proteinden zengin yemlerle beslendiklerinde renkler donuklaşır ve üreme durur. Ağızda kuluçka yapan Acei'lerin ağız yapısı dardır ve çeneleri serttir. Balıkların kusturulması bu nedenle güç olabilir. Yavrularında iskelet kırıkları görülebilir.
  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş