İç Anadolu Bölgesinin Genel Özellikleri

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 8 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  İç Anadolu Bölgesinin Genel Özellikleri
  1-İç Anadolu Bölgesi; Anadolu’nun tam ortasında yer alan ikinci büyük bölgemizdir.

  2- Yüksek plato ve ovalar genişyer kaplar. Bu nedenle ulaşım oldukça kolaydır. Platoları Cihanbeyli, Bozok, Obruk, Haymana… Ovaları, Konya, Ereğli ovası

  3- Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü buradadır. Akşehir, Eber, Tuzla, Seyfe veÇavuşsuyu buradadır.

  4- Bölgede kara iklimi görülür. Etrafının dağlarla çevrili olmasıdeniz etkisinin bölgeye sokulmasını engellemiştir. En çok yağışilkbaharda görülür.

  5- Bitki örtüsü bozkırdır. Akarsu boylarında ağaçlıklara rastlanır.

  6- Az nüfuslu bir bölgedir. Nüfus daha çok kenar kesimlerindeki yağışalan dağeteklerinde ve kuzeyde toplanmıştır. Türkiye’nin başkenti ve ikinci büyük kenti olan Ankara buradadır.

  7- Ekonomisi tarıma dayanır. Türkiye’nin tahıl ambarıdır. (Arpa, buğday) İklimi yarıkurak olduğu için Nadas usulü kullanılır. (Nadas: Arazinin her yıl ekilmeyip bazıyıllarda dinlendirilmeye ayrılmasıdır.) Buğday en çok Konya’da pirinç ise Ankara’da yetişir.

  8- Küçükbaşhayvancılık yaygındır. En çok koyun ve tiftik keçisi yetiştirilir.

  9- Krom Eskişehir-Seyitgazi
  Bor–Eskişehir
  Linyit-Ankara
  KayatuzuÇankırı
  LületaşıEskişehir
  Civa-Niğde

  10- Endüstri son yıllarda gelişme göstermiştir. Kırıkkale’de Orta Anadolu Rafinerisi ve Savunma Sanayi kurulmuştur. Kızılırmak ve Sakarya üzerinde hidroelektrik santralleri vardır.

  11- Tarım alanında katkısı büyüktür. Özellikle Buğday üretiminde birinci sıradadır. İhraç ürünlerinde Tiftik keçisi önemlidir. Ulaşım, ticaret, bankacılık ve endüstri alanında önemli gelişmeler sağlanmıştır. Nevşehir, Ürgüp, Göreme, Konya önemli turizm merkezleridir.
   


Sayfayı Paylaş