İç Anadolu Bölgesindeki Volkanik Dağlar Nelerdir İsimleri

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 24 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  İç Anadolu Bölgesindeki Volkanik Dağların İsimleri

  İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan başlıca volkanik dağlar şunlardır: Erciyes, bölgenin en yüksek dağıdır. Bir ana koni ile çok sayıda yan koniden oluşmuştur. Bu dağdan çıkan volkanik malzemeler Nevşehir, Ürgüp, Göreme çevresinde geniş alanlara yayılmış, selinti suları ve rüzgar etkisiyle zamanla aşınarak peri bacalarını oluşturmuştur.

  Bu bölgede bulunan diğer volkanik dağlar; Melendiz, Hasan Dağı, Karacadağ ve Karadağ’dır. Ayrıca, Konya – Karapınar yakınlarındaki Meke Tuzlası ve Acıgöl de volkanizma ile oluşmuştur.

  Erciyes: 3917m dir. Bu dağ, İç Anadolu’nun en yüksek dağıdır. Erciyes dağının oluşumu birkaç aşamalıdır. Yamaçlardan merkezden çevreye doğru yayılan kırık hatları vardır. Doruk kesimlerinde sirkler ve buzullar vardır. Erciyes Kayseri ve Develi için su deposu görevini görür. Yurdumuzun başlıca kayak ve kış turizmi merkezleri arasındadır.

  Hasan Dağı: Aksaray da yer alan bu dağ bir volkan konisidir.

  Ayrıca: Yine Aksaray’da yer alan: Melendiz Dağı, Karapınar yakınlarında Karacadağ ve Karadağ genç volkan konileridir.

  İç Anadolu’da Ürgüp-Nevşehir çevresinde tüfler ve tüflerin sıkışmasıyla oluşan kayaçların yer aldığı bir volkanik arazi yer alır. Bunların üzerinde Peribacaları bulunur. Karapınar (Konya) çevresinde volkanik arazi üzerinde oluşmuş göller vardır. Bunların en tanınmışı Meke Tuzlası dır.
   


Sayfayı Paylaş