İç Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 25 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  İç Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri
  Doğu Anadoludan sonra Türkiyenin ikinci büyük bölgesi olan İç Anadolu, 151.000 km²lik yüzölçümüyle Türkiye topraklarının yaklaşık %19unu kaplar. 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre bölgenin nüfusu 11 milyon 608 bin 868dir. Bu nüfusun 8 milyon 039 bin 036sı kentlerde, 3 milyon 569 bin 832si ise köylerdedir. Yıllık nüfus artış hızı, binde 15.78 ile Türkiye ortalamasının altındadır.

  İç Anadoluda daha çok orta ve küçük sanayi tesisleri bulunmaktadır. Halıcılık; Kayseri, Sivas ve Konya yörelerinde yoğunlaşmıştır. Bölgenin başlıca sanayi kuruluşları; Ankara, Eskişehir, Kayseri, Sivas, Konya, Kırıkkale ve Çorum gibi merkezlerde toplanmıştır.

  Başkent Ankara Türkiyenin ikinci büyük kenti ve Kurtuluş Savaşının kalbi olan başkent Ankara, modern bir şekilde planlanmış ve kısa sürede gelişmiştir. Ankara, bilinen tarihiyle ilk kez Keltler tarafından kurulmuştur. M.Ö. 3. yüzyılda Avrupadan gelip, Balkanlar ve Boğazlar üzerinden İç Anadoluya kadar uzanan Keltler, burada, tarihte bilinen ilk başkentleri Ankara olan Galatya Devletini kurmuşlardır. Kent daha sonraları Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini yaşayarak bugünkü konumuna gelmiştir.

  [​IMG]
  Etnografya Müzesi ANKARA​

  Ankaranın en görsel yapısı, Atatürk için yaptırılmış olan Anıtkabirdir. Atatürk’ün naaşı, 10 Kasım 1953 tarihinde Etnografya Müzesindeki geçici kabrinden alınarak büyük bir törenle Anıtkabire nakledilmiştir.​

  [​IMG]
  Anıtkabir ANKARA​

  Ankaraya hakim olan bir tepenin üzerinde yükselen Ankara Kalesinin, ilk kez Keltler tarafından M.Ö. 3. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Ulusta bulunan Augustus Mabedi, M.S. 2. yüzyılda yapılmıştır. Mabedin duvarlarında Roma İmparatoru Augustusun gerçekleştirmiş olduğu icraatların yazılı dökümü yer almaktadır. Roma Hamamı, tiyatro ve Julianus Sütunu kentteki diğer Roma dönemi eserleridir.

  13. yüzyılda yaptırılan ve turkuaz rengindeki mihrap çinileri ile ünlü Aslanhane Camii, 15. yüzyılda yaptırılan Kütahya çinileri ile bezeli Hacı Bayram Camii, 1967-1987 yılları arasında yaptırılan ve Ankaranın en büyük camii olan Kocatepe Camii başkente mistik bir hava kazandırır. Kent, anıtlarıyla da ünlüdür. Bunlar arasında en görsel olanları; Ulustaki Cumhuriyet Anıtı, Yenişehirdeki Zafer Anıtı ve Sıhhiye meydanındaki Hatti Güneş Kursudur.

  Türkiyenin idari ve siyasi başkenti olan Ankara, aynı zamanda kültür ve sanatın da başkentidir. Çıkrıkçılar Yokuşu ve Bakırcılar Çarşısı, çeşitli bakır ve pirinç hatıra eşyaları nın satıldığı eski ve şirin alışveriş merkezleridir. İçinde döner restoranı, kafe ve seyir terası bulunan Atakuleden (125 m.) tüm Ankara panoramik bir şekilde izlenebilir.

  [​IMG]

  Eskişehirin Beyaz Altını Dünyaca ünlü lületaşı, Eskişehirin sembolü gibidir ve yeryüzünde seyrek rastlanan toprak metallerdendir. Topraktan çıkarıldığında yumuşak olup zamanla sertleşir. Dolayısıyla yörede Beyaz Altın adını almıştır. Her yıl Eskişehirde Lületaşı Festivali düzenlenmektedir.

  [​IMG]
  Lületaşından yapılmış pipo ESKİŞEHİR​

  Sayısı 250.000i aşan öğrencisiyle Eskişehir adeta bir öğrenci kentidir. Ülkenin en büyük, dünyanın ise 10 büyük üniversitesinden biri olan Anadolu Üniversitesi bu ildedir. Kültürsanat etkinliklerinin yoğun olduğu ilde her yıl Uluslararası Eskişehir Sanat Festivali düzenlenmektedir. Dünyaca ünlü sanatçıların katıldığı festival, kent halkı tarafından coşkuyla izlenmektedir. 13. yüzyılda yaşamış ünlü halk ozanı Yunus Emrenin mezarı Eskişehirin doğusundaki Sarıköydedir. Sarıköyde her yıl Uluslararası Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası yapılmaktadır.

  Hititlerin Anayurdu. İl merkezi Karadeniz Bölgesinde bulunan Çorumun, M.Ö. 2000 yıllarında Hitit İmparatorluğunun başkenti olan Hattuşaş (Boğazköy) ve Alacahöyük antik kentlerini içine alan toprakları, İç Anadolu Bölgesinde yer alır.

  Büyük surlarla çevrili olan Hattuşaş adeta bir tapınaklar kentidir. Buradaki Yazılıkaya Açık Hava Tapınağında bütün Hitit tanrı ve tanrıçalarının rölyefleri bulunur. Hattuşaş yakınlarındaki bir diğer önemli Hitit yerleşim merkezi ise Alacahöyüktür.

  [​IMG]
  Hattuşaş ÇORUM​

  Çankırı ve Ilgaz Milli Parkı Çankırının geçmişi eski çağlara uzanır. Tarım alanlarının büyük bölümü tahıl ekimine ayrılmıştır. En çok buğday ekilir; onu arpa izler. İlde üretilen tek sanayi bitkisi şeker pancarıdır.turkeyarena.com
  Tiftik keçisiyle ünlü olan kentin en önemli tarihi ve turistik yerleri; Çankırı Kalesi, Taş Mescit, Ulu Camii, Beşdut köyündeki mağaralar ve Eskipazardaki kalelerdir. Şarkılara konu olan Ilgaz Dağı, Çankırıya uluslararası ün kazandırmıştır. Ilgaz Milli Parkı ise, bir kış sporları merkezidir.

  [​IMG]
  Gök Medrese SİVAS​

  Cumhuriyetin Yarattığı Kırıkkale İç Anadolu Bölgesinin Orta Kızılırmak bölümünde yer alan Kırıkkale, Cumhuriyetin yarattığı ve hızla geliştirdiği kentlerden birisidir. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Cumhuriyetin ilk yıllarında burada; mühimmat, tabanca, tüfek ve bazı elektrikli makineler yapan fabrikalar zinciri kurmuştur.turkeyarena.com

  Sivas. Uluslararası ticaret yolları üzerinde bulunan Sivas, tarihi ve turistik değerler bakımından da oldukça zengin bir ildir. 12. yüzyıldan Ulu Camii; 13. yüzyıldan Çifte Minare, Şifaiye, Buruciye ve Gök Medrese; 14. yüzyıldan Güdük Minare; 16. yüzyıldan Sait Paşa Camii, Taşhan ve Kurşunlu Hamamı, ilin tarihi zenginliğini gözler önüne seren eserlerden bazılarıdır. Ünü ülke sınırlarını aşan Sivas halı ve kilimleri ise renk ve desenlerinin orijinalliği, kalitesinin üstünlüğü ve işçiliği ile tanınmıştır. Gümüş süs eşyalar ile kemikten yapılan tarak ve bıçaklar, Sivas el sanatlarının eşsiz örneklerindendir.

  Sivasın Kangal ilçesi yakınında, dünyaca tanınan Balıklı Çermik Kaplıcası bulunur. Kaplıca, özellikle sedef hastalığının dünyadaki en önemli tedavi merkezlerinden birisidir.

  Göreme Milli Parkı Türkiyenin en ilginç yeryüzü şekillerine sahip olan Göreme Milli Parkı, gizemli bir güzelliğe sahiptir. Jeolojik devirde faal olan Hasan Dağı ile Erciyes Dağı, Orta Anadolunun en büyük iki sönmüş yanardağıdır.

  [​IMG]
  Peribacaları, Göreme NEVŞEHİR​

  Fantastik Göreme Milli Parkında sayısız peri bacaları, mağaralar ve birbirinden güzel kaya formları, kırmızı, pembe ve kahverengiden; gri, sarı ve yeşile dönüşerek muhteşem bir renk seramonisi yaratmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde imparatorluğun resmi eyaleti, Farsçada Beyaz Atlar Ülkesi anlamına gelen Cappadocia olarak adlandırılmıştı. Volkanik, yumuşak tüf dokuları ilk Hıristiyanlar tarafından kolaylıkla oyularak yeraltı şehirleri, manastırlar ve kiliseler yapılmış, adeta görkemli ve gizemli bir dünya yaratılmıştır.

  Hacı Bektaştan Ahi Evrana. Göreme Milli Parkı ile çevrelenen Nevşehirin kuzeyindeki Hacıbektaş ilçesinde, müze olarak ziyaret edilen Hacı Bektaşi Veli Külliyesi bulunur. Burada yetişen ünlü Türk filozofu Hacı Bektaşi Veli, insancıl fikirleriyle Anadolu insanına ışık tutmuştur. Hacıbektaşın kuzeyinde zengin bir kültüre sahip olan Kırşehir ili yer alır. Burada, Caca Bey, Aşık Paşa ve Ahmet Bey, Türkçe yazdıkları eserleriyle Türk toplumuna ışık tutmuşlardır.

  Kent çevresindeki dinlenme yerleri arasında, kıyılarında flamingoların yaşadığı Seyfe Gölü ile Hirfanlı Baraj Gölü en ilgi çekici olanlarıdır. Kaman ilçesi yakınlarında Türkiyenin en büyük parklarından olan Mikasonmiya Anı Bahçesi yer alır. Parkın içinde 33 değişik türde toplam 16.500 ağaç bulunur.

  [​IMG]
  Hacı Bektaşi Veli Külliyesi NEVŞEHİR​

  Nevşehirin doğusunda, Erciyes Dağının kuzey eteklerindeki düzlüklerde yer alan Kayseri ili, İç Anadolu Bölgesinin önemli sanayi merkezlerinden biridir. Başlıca sanayi dalları arasında; dokuma ve gıda sanayi, halıcılık, bakırcılık ve deri sanayi gelir. Kayseri, aynı zamanda Türk mobilya endüstrisinin merkezidir. Maden bakımından da zengin olan Kayseri ilinin topraklarından elde edilen demir, linyit ve krom gibi madenlerin büyük bir kısmı ihraç edilmektedir.

  Hoşgörünün başkenti Konya. Konya, Türk tarihinin en eski ve değerli eserlerini bünyesinde barındırır. Türk mimari anıtlarının zenginliği bakımından; İstanbul, Bursa ve Edirne illerinin yanında yer alır. 200 yıldan fazla Anadolu Selçuklularının başkenti olan kent, bu devre ait olan mimari eserlerin zenginliği açısından eşsizdir. Ünlü Türk filozofu Mevlana, burada yaşamış ve hayata veda etmiştir. Başarının İnsan Sevgisi ile başlayacağını belirten ve tüm devirlerin en hümanist filozofu olan Mevlananın fikirleri, 2000li yılların toplumlarına bile ışık tutmaktadır. Mevlana Müzesi, kentin en fazla ilgi çeken yeridir. Konyanın güneyinde bulunan Karaman ili, Türk tarihi ve dili açısından önemli bir merkezdir. Türkçe, ilk kez Anadolunun resmi devlet dili olarak Karamanda kabul edilmiştir (1.277). Karaman Kalesi 12. yüzyılda Selçuklular; ejder başlı olukları ve orijinal kemerleriyle dikkat çeken Araboğlu Camii ise 14. yüzyılda Karamanoğulları tarafından yaptırılmıştır. Kentin kuzeyinde yer alan ve geçmişte Hıristiyanlar tarafından 1001 Kiliseler Bölgesi olarak isimlendirilen Karadağ (2.288 m.) çevresinde ve zirvesinde, erken Hıristiyanlara ait çok sayıda manastır ve kilise bulunmaktadır.
   


 2. Beta722 Well-Known Member

  çok güzel hazırlanmış teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş