İBB Taksi Plakaları ile ilgili haberleri yalanladı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 17 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte taksi plakası verilmesi veya taksi plakası kiralanmasıyla ilgili hiçbir çalışmanın bulunmadığını bildirdi. İBB'den yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'da son günlerde bazı gazetelerde toplu ulaşım araçlarıyla ilgili çıkan haberler ve yorumlarla kamuoyunun yanlış yönlendirildiği ve eksik bilgilendirildiği belirtildi.

  [​IMG]

  Kaynağına ve ilgili kurumlara doğrulatılmadan yapılan söz konusu haberlerde "İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bazı ilçe belediyelerince ticari taksi plakası dağıtılacağı, bununla ilgili ihale yapılacağı, ihale öncesinde de ön kayıt bedeli yatırılması gerektiği" yönünde haberler yayımlandığı kaydedilen açıklamada, "ayrıca minibüslerin kaldırılacağı ve özel halk otobüslerinin başka hatlara kaydırılacağı gibi" gerçek olmayan söylentilerle ilgili esnaf gruplarının da tedirgin edildiği ifade edildi.


  "Esnaf mağdur edilmeyecek"
  Açıklamada, şöyle denildi:"İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ticari taksi plakası verilmesiyle veya taksi plakası kiralanmasıyla ilgili yapılan hiçbir çalışması bulunmamaktadır. İlçe veya belde belediyelerinin ticari taksi plakası vermek ve bununla ilgili ihale yapma yetkileri yoktur. Bu yetki Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) dahilindedir. İstanbul genelinde çalışan ticari minibüslerin kaldırılarak ilgili esnafın mağdur edilmesi söz konusu değildir. Özel halk otobüslerinin başka hatlara kaydırılmasına yönelik bir çalışma yapılmamaktadır. Taksi çağrı merkezleri konusunda esnafı mağdur edici uygulamalar yapılması söz konusu olamaz. Böyle bir çalışmada ilgili esnaf dernekleri, kuruluşlarının ve taksici esnafının görüşleri mutlaka alınır. İstanbul'da yasa gereği toplu ulaşım araçlarının her türlü tasarruf hakkı Büyükşehir Belediyesi ve UKOME'nin çalışmaları içindedir. Esnaf vatandaşlarımızın mağdur olacağı hiçbir uygulamanın yapılması söz konusu değildir. Bugüne kadar çalışmalarımız böyle devam etmektedir."
  16.12.2008, Salı
   


Sayfayı Paylaş