Hz. Peygamber (s.a.s.) bilgiye neden önem verirdi

Konusu 'Peygamber Efendimiz(SAV)' forumundadır ve Nysa tarafından 5 Mart 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Hz. Muhammed (s.a.s.) bilgiye neden önem verirdi

  Peygamberimiz okuma yazma öğretilmesine ve insanlara yararlı olacak her türlü bilgiye büyük önem vermiştir.

  Bedir zaferinde sonra, savaş esiri olarak, karşı taraftan ele geçen her bir kimse için dört bin dirhem kurtuluş fidyesi takdir edilmişti. Uzun yıllardan beri sıkıntı içinde bulunan Müslümanların bu paraya ihtiyacı vardı. Fakat Peygamberimizin emri üzerine, bunlardan okuma yazma bilenlerden her birinin, on Müslümana okuma yazma öğretmesi karşılığında fidye vermeden serbest kalacağı bildirildi ve öyle yapıldı.

  Enes b. Malikin bildirdiğine göre Peygamberimiz zamanında iki kardeş vardı. Birisi bilgi öğrenmek için Peygamberimizin mescidinde kalır, diğeri ise işe giderdi. İşe giden kardeş, bilgi öğrenmek için mescitte kalan kardeşini Peygamberimize şikayet etti. Bunun üzerine Peygamberimiz şöyle buyurdu:

  Nereden biliyorsun, belki de ekmeğini kardeşinin yüzünden kazanıyorsun?

  Peygamberimizin bu konuyla ilgili bazı hadisleri şöyledir

  Bilgi öğrenmek her Müslümana farzdır

  Bilgi öğrenmek amacıyla yola çıkan kişi, dönünceye kadar Allah yolundadır.
  Peygamberimiz Yararlı Her Çeşit Bilgiyi Önemsemiştir.

  Peygamberimiz bilgi öğrenmeyi teşvik ederken, bununla sadece dini bilgileri kastetmemiştir. Allah rızası gözetilerek, insanlara yararlı olacak her türlü bilgi, Peygamberimiz tarafından övülmüştür. İslama göre her insanın kendisine lazım olan bilgiyi öğrenmesi farz insanların yararına olan bilgiyi öğrenmesi ise farzıkifayedir. Örneğin, ileri düzeyde matematik, fen, sosyal bilimler, güzel sanatlar, yabancı dil vb. bilgilerin toplumda yeterli miktarda öğretimi yapılmalıdır. Nitekim Peygamberimiz, ihtiyaç olduğu için Zeyd bin Sabitten Yahudilerin dili olan İbraniceyi öğrenmesini istemiştir.

  Peygamberimiz eğitim-öğretim faaliyetleri arasında onun Kuran ve dini bilgileri öğretmesinin yanında Müslümanlara ziraat, tıp matematik, atıcılık, binicilik, yüzme gibi birçok konuda tavsiyeleri olmuştur.
  Kadınların Eğitimi

  Peygamberimiz bilgi öğrenmede kadın erkek ayrımı yapmazdı. O, kendisine gelen ilahi buyrukları erkeklere bildirdiği gibi kadınlara da tebliğ ederdi. Kadınlar da camiye gelir, ibadet eder, Peygamberimizin konuşmalarını dinlerdi.

  Hatta Peygamberimiz, haftanın bir gününü kadınların eğitimine ayırmıştı. Böylece onların arasından dini iyi bilen kadınlar yetişti. Peygamberimizin eşi Hz. Aişe, onlardan biridir.

  Kaynak: Net'ten alıntıdır.
   


Sayfayı Paylaş