Hz. Muhammedin Medinedeki ilk mucizesi

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Muhammed Aleyhisselamın mucizelerinin en büyüğü Kur'an-ı Kerim'dir. Bugüne kadar gelen bütün şairler, edebiyatçılar, Kuran-ı Kerim'in nazmında ve manasında aciz ve hayran kalmışlardır. Bir ayetin benzerini söyleyememişlerdir. İcazı ve belagati insan sözüne benzemiyor. Yani bir kelimesi çıkarılırsa veya bir kelime eklense, lafzındaki ve manasındaki güzellik bozuluyor. Nazmı arap şairlerinin şiirlerine benzemiyor. İşitenler ve okuyanlar tadına doyamıyorlar. Yorulsalar da usanmıyorlar. Okuması ve işitmesinin sıkıntıları giderdiği sayısız tecrübelerle anlaşılmıştır. Nice azılı İslam düşmanları, Kur'an-ı Kerim'i dinlemekle, kalpleri yumuşamış, imana gelmişlerdir. Kur'an-I Kerim'i değiştirmeye çalışanlar oldu ise buna muvaffak olamamışlardır. Allahü Teala buna izin vermemiştir ve vermeyecektir.

  Hz. Resulullah (s.a.v) in Medine’deki ilk mucizesi

  Peygamber-i Ekrem (saa) Medine-i Münevvere’ye hicret ettikten sonra, o şehre girdiğinde Müslümanlar devenin yularını tutup yalvararak O Hazreti evlerine davet ediyorlardı Resululah (saa) onlara cevaben şöyle buyurdu: “Devenin yularını bırakın, o kimin evinin önünde yatarsa, ben onun konuğu olurum”

  Bunun üzerine deveyi bıraktılar, deve hareket edip Ebu Eyyub-i Ensari’nin evine ulaştığında, onun kapısının önünde yattı Ebu Eyyub, bunu görünce yüksek sesle: “Ey anne! Kapıyı aç Zira kalplerin en değerli şahsı olan Hz Muhammed (saa) geldi” dedi

  Ebu Eyyub’un, gözleri kör olan annesi kapıyı açıp şöyle dedi: “Esef, yüz esef! Keşke gözüm olsaydı da Resulullah (saa)’in nurlu yüzünü görseydim”

  Resulullah (saa) bunu duyunca, lütfedip rahmet elini onun gözlerine çekti O anda gözleri iyileşerek Hz Peygamberin nurlu yüzünü gördü Bu Resulullah (saa)’in Medine’deki ilk mucizesi idi.
   


Sayfayı Paylaş