Hz.Fatıma Biyografi

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 11 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Fatıma bin Muhammed, Fatıma Zehra, Fatimeh El Zehra veya Ez Zehra, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'in kızı, Ali bin Ebu Talib'in eşi.

  Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'in ilk eşi Hatice bint Hüveylid’den olan kızıdır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'in soyu, Fatıma ve eşi Ali bin Ebu Talib’in çocukları yoluyla devam etmiştir, çünkü Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'in vefatından sonra hayatta kalan tek çocuğu Fatıma’dır. Sünni inanışına göre 606, Şîʿa'ya göre 614 yılında Mekke'de dünyaya gelmiştir. 632 yılında, Medine'de babasının vefatından 6 ay sonra vefat etmiştir.

  Doğum tarihiyle ilgili çeşitli rivayetler olsa da bunlardan en güçlüleri 614 (Şîʿa görüşü) ve 606 (Sunni görüşü) yıllarıdır ve iki rivayette doğumun Mekke civarlarında olduğu görüşündedir. Fatıma, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) 45 yaşında iken dünyaya geldi.

  Doğumundan önce, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'in muhalifleri, onun son oğlunun da öldüğünü görünce, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'in soyunu sürdürecek kimsenin kalmayacağı, yolunun da bu yüzden mahvolacağı yönünde propaganda başlatmışlardı. Bu propagandaya Kevser Suresi ile cevap verilmiştir: "Şüphesiz biz sana bol hayır (bereketli nesil) vermişiz. Öyleyse Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Doğrusu asıl ebter (soyu kesik) olan sana kin duyandır." Küçük yaşından itibaren, babasının her işine koşturması, onu bir anne gibi koruyup kollaması sebebiyle, babası Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ona; “Ümmü Ebîha” yani "Babasının Annesi" lakabını vermiştir.

  624’de, aynı zamanda Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'in kuzeni olan Ali bin Ebu Talib ile evlendi.

  632'de Şii kaynaklarına göre Ömer ile aralarında geçen tartışma sonucu ölmüştür.

  Naaşı, kendi isteği doğrultusunda, geceyarısı ve gizlice gömüldü, halen mezarı bilinmemektedir.
   


Sayfayı Paylaş