Hz. Adem'in Tevbe Duası

Konusu 'Peygamber Efendimiz(SAV)' forumundadır ve hakan788 tarafından 24 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Hz. Adem'in Tevbesi

  Adem (a.s) ve eşi cennette kendilerine yasaklanan ağacın meyvesinden yedikten sonra cennetten yeryüzüne indirilince şöyle dua etmişlerdir:

  رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَاوَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

  Okunuşu
  “Rabbenâ zalemnâ enfusenâ ve in lem tagfirlenâ ve terhamnâ le nekûnenne minel hâsirîn(hâsirîne).”

  Anlamı
  “Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik,eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen muhakkak ziyana uğrayacaklardan oluruz.” (Araf ,7/23)

  Bu duayı Adem ve eşi ,cennette kendilerine yasak edilen ağacın meyvesinden şeytana uyarak yedikten sonra yapmışlardır. (A’raf,7/19-22;Bakara,2/35-36

  “Adem (Vahiy yoluyla) Rabbinden birtakım kelimeler aldı, (Bu kelimelerle amel edip Rabb’ine tövbe etti ve affı için yalvardı. Allah’da) bunun üzerine tövbesini kabul etti. Şüphesiz O, tövbeleri çok kabul edendir, çok bağışlayandır.”(Bakara,2/37)

  Yüce Allah, Adem (a.s) ve eşinindualarını kabul etmiş ve onları affetmiştir. İnsanların atası Adem ve havva nın tövbe ve duası, nesli için örnek olmuştur.

  Bu duada yüce Allah, Mü’minlere; insanın hata edebileceğini, yasak bir fiili işlediği zaman kendi nefsine zarar vermiş olacağını, ve nasıl tövbe edeceğini göstrmektedir.
   


Sayfayı Paylaş