Hyundai Rusya fabrikasının temeli atıldı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 23 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Güney Kore’nin birinci, dünyanın da altıncı en büyük otomotiv üreticisi olan Hyundai Motor Company, yıllık 100 bin adetlik üretim kapasitesine sahip Kamenka-St. Petersburg’daki fabrikasının temelini attı. Hyundai Motor Manufacturing RUS olarak adlandırılan fabrikanın temel atma törenine Hyundai’nin üst düzey yöneticileri ve Rusya devlet erkanı katıldı..

  [​IMG]

  Hyundai’nin Ortak Pazar ve Doğu Avrupa ülkelerine açılan köprüsü konumundaki fabrikanın 2010 yılı Aralık ayında tamamlanacağı ve toplam yatırımın da 330 milyon Euro’yu bulacağı bildirildi. 2011 yılı Ocak ayında da üretime başlayacak fabrikada, ilk yıl küçük ve orta segmentte yer alan araçların üretimi gerçekleştirilecek ve Rusya pazarının durumuna göre ilerleyen dönemlerde yeni model yatırımı gündeme alınabilecek.
  St. Petersburg, endüstriyel altyapısı ve lojistik hizmetleri, eğitimli işgücü ve hükümetin sağladığı destek sayesinde Hyundai için önemli bir nokta konumunda bulunuyor. Hyundai’nin deniz aşırı ülkelerde kurduğu altıncı fabrika olan Rusya fabrikası, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti fabrikalarıyla birlikte özellikle Avrupa pazarı operasyonlarına katkı sağlayacak ve Hyundai’nin global büyüme planları dahilinde önemli bir rol üstlenecek.
  Stok ve yükleme alanları da bulunan fabrika, toplam 2 milyon m2’lik bir saha üstüne kurulacak. Kapalı alanlar ise 83 bin m2’den oluşacak. Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Çin ve Hindistan fabrikalarında elde edilen bilgi birikimi ve tecrübeyle kurulacak olan Rusya fabrikasında ilk andan itibaren tüm departmanlar faaliyete geçecek.

  Hyundai, üretimin haricinde dünya çapında bilinen yüksek kalitesini elde etmek ve mevcut kuruluşların genişlemesini sağlamak amacıyla çalışılan tüm tedarikçilere aktif olarak destek verecek. Bu sayede 1,700 kişi montaj hattı ve 2,200 kişi de parça tedarikçileri olmak üzere yaklaşık 4 bin kişilik daha ek istihdam yaratılmış olacak.

  Hyundai, Rusya pazarında 2007 yılında 147 bin 843 adet binek otomobil satışı gerçekleştirdi ve 2006’ya göre yüzde 47’lik artışla ithal markalar arasında ikinciliğe yükseldi. Ticari araç satışları da yüzde 60 artarak geçen yıl 8 bin 14 adede çıktı. 2008 yılında ise binek otomobil satış rakamının yüzde 35 oranında artırılması ve 200 bin adede ulaşılması, ticari araçlarda da satışın ikiye katlanması ve 16 bin 700 adetlik satış gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Üretimin başlamasıyla beraber de Hyundai’nin Rusya pazarında 1’inciliğe çıkması planlanıyor..

  23.06.2008, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş