Hyundai, Cenevrede yeni çevreci otomobillerini sergileyecek

Konusu 'Hyundai' forumundadır ve OrKuN tarafından 2 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Hyundai, 4-14 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda dizel-elektrikli hibrid konsept aracı “i-flow” ile birlikte toplam 7 adet çevre dostu otomobilinin dünya lansmanını gerçekleştirecek.Hyundai i-flow’a hidrojen ile çalışan yeni nesil SUV modeli ix35 FCEV ve Hyundai’nin Blue Drive ismini taşıyan ve CO2 salınımını 100 gram/km’nin altına indiren seri üretime hazır i10 blue, i20 blue, i30 blue, i30cw blue ve ix35 blue modelleri eşlik edecek.

  [​IMG]

  Hyundai i-flow
  Hyundai’nin yakın gelecekte pazara sunacağı D-segmentinde konumlandırılacak olan i-flow, 100 km’de 3 litre yakıt tüketiyor.
  Hyundai i-flow’da kullanılan ilk dizel-elektrik hibrid güç ünitesi, 1.7 litre hacimli U2 serisi çift turbolu dizel motoru, lityum iyon polimer piliyle ve 6 kademeli çift debriyajlı şanzımanıyla etkin bir uyum içerisinde çalışıyor ve performanstan ödün vermeden hem çevreyi koruyor hem de yakıt tüketimini oldukça düşük seviyelere çekiyor.
  Hyundai i-flow’un iç mekanı da, kimya devi BASF ile işbirliği içerisinde geliştirilen gelecek nesil teknolojiden oluşuyor. Ön konsolda ise gösterge paneli boyunca genişleyebilen ve hareketlere de duyarlı olan dokunmatik bir ekran bulunuyor.

  Hyundai ix35 FCEV
  Hibrid araçlarının gelişimine 1995 yılında, hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrikli araçlarının (FCEV) hazırlanmasına da 2003 yılında Tucson FCEV ile başlayan Hyundai, ix35 FCEV’nin dünya lansmanını Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştiriyor.
  Hyundai ix35 FCEV, önceki nesil Tucson FCEV modelinin üzerine maliyetleri düşüren, yakıt hücresi üretiminin karmaşıklığını azaltan ve montajı daha basit hale getiren birçok yeniliği de ekleyerek sergilenecek. Hyundai, hidrojenle çalışan ve sadece su buharı açığa çıkardığı için çevreyi hiç kirletmeyen bu araçların seri üretimine ise 2012 itibariyle başlayacak.

  BlueDrive Modelleri
  Hyundai’nin Fuarda sergileyeceği yenilikler arasında gittikçe gelişen çevre dostu Blue Drive programının en yeni 5 otomobili olan i10 blue, i20 blue, i30 blue, i30cw blue, ve ix35 blue da bulunuyor.
  Stop-Start sistemi, düşük yuvarlanma dirençli lastikler gibi özelliklerin yanı sıra i10, i20, i30 ve i30 blue modellerinin CO2 salınım değerleri de 100 gr/km’nin altında bulunuyor.
  26.02.2010, Cuma
   


Sayfayı Paylaş