Hüseyin Cevahir

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 6 Şubat 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Hüseyin Cevahir

  TÜRKİYE HALK KURTULUŞ PARTİSİ
  TÜRKİYE HALK KURTULUŞ CEPHESİ
  İLK GENEL KOMİTE ÜYESİ

  1947 - 1 HAZİRAN 1971 / İSTANBUL-MALTEPE
  1947'de Tunceli'de doğdu. Yüksek öğrenim için Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi. Burada devrimci gençlik hareketlerine katıldı. Dev-Genç içinde yer alan Hüseyin yoldaş, Mahir Çayan yoldaşla bu mücadele içinde tanıştı. THKP-C'nin oluşum sürecinde yer aldı ve kurucularından oldu. Oluşturulan ilk Genel Komite'de yer alarak, Doğu Anadolu Bölge Sorumluluğu'nu üstlendi.
  THKP-C'nin 1971 yılında başlattığı Öncü Savaşının ilk evresinde gerçekleştirlen merkezi eylemlerin içinde yer aldı. İstanbul'da şehir gerillasının yaratılması amacıyla alınan karar üzerine Mahir yoldaşla birlikte buraya geçti. Has'ların günlük gelirlerinin kamulaştırılması ve Siyonist ajan E. Elrom'un tutsak alınması eylemlerine katıldı.
  Elrom eylemi üzerine oligarşinin başlattığı kuşatma ve imha operasyonu sırasında, 29 Mayıs 1971'de Mahir yoldaşla birlikte İstanbul-Maltepe'de kuşatıldılar. Bu iki “adalı”nın üç gün süren kuşatması, 1 Haziran günü başlatılan operasyonla sonlanırken, Cevahir yoldaş yaşamını yitirirken, Mahir yoldaş ağır yaralı olarak tutsak edildi.
  Cevahir yoldaşın sanat ve kültür üzerine yayınlanmış çeşitli yazıları yanında, Küba Devrimi üzerine bir yazısı bulunmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş