Huş Ağacı ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 10 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Huş Ağacı ve Faydaları
  Huş Ağacı (Betula pendula): Nemli topraklarda yetişen, sarımsı yeşil renkte çiçekler açan, küçük meyveli, dalları sarkık bir ağaçtır. Yaprakları saponin, flavonidler, uçucu yağlar ve C vitamini içerir.

  Huş Ağacının Faydaları: Kanı temizler. İdrar söktürücüdür. Ayak kokusunu giderir. Öksürüğü keser. Ayrıca, ağrı kesici etkisi de vardır. Böbrek yetmezliğinde faydalıdır. Böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Saçları güçlendirerek saç dökülmesi ve kepeği önler. Romatizma şikayetlerini azaltır. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında da faydalıdır. Mesane iltihabı, ishal ve bahar yorgunluğuna karşı faydalıdır. Vücutta biriken fazla suyu ve tuzu boşaltarak vücudun su tutmasına bağlı şişmanlamayı önler.

  Huş Ağacı nasıl kullanılır? Huş ağacının yaprakları kurutulup üzerine sıcak su dökülerek çayı yapılabilir. Ayrıca kabuklarından ve dallarından elde edilen Huş Ağacı katranı da özellikle alerjik deri hastalıklarında kullanılır. Taze yaprakları sıkılarak suyu çıkarılabilir. Yapraklarından elde edilen bu suya biraz su katılıp bununla gargara yapılırsa boğaz iltihaplarını gidermeye yardımcı olur.
  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş