Hurma Çekirdeğinin Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hurma Çekirdeğinin Faydaları
  Hurma çekirdeği, hurmanın içinde sert yapılı, hurmanın bir parçasıdır. Hacmi hurmasına göre değişir. Hurma çekirdeği kıtmir denen ince bir zarla kaplıdır. Ortasından uzunlamasına bir yarık vardır. Bu yarığa “uhdut” denir. Yarığın içinde ince bir ipçik vardır buna da fetil denir. Çekirdeğin sırt kısmında da bir nokta bulunur bu noktaya da nakîr denir.

  Hurma uzmanları hurma cinsini tayin etmede hurmanın kendisine değilde çekirdeğine itimat ederler. Yani arkasındaki noktadan ve yarığın şeklinden hurmanın cinsinin ne olduğu tam olarak belli olur yoksa meyvesi insanı yanıltabilir. Hurma çekirdeğinden tıbbi sabun üretilir. Bu sabun mantar tedavisinde ve mikrop kırıcı olarak kullanılır.

  Yine hurma çekirdeği hayvan yemi olarak kullanır ve çok etkilidir. Mesela denemeler ve incelemeler göstermiştir ki öğütülen hurma çekirdeği % 15 nisbetinde tavuk yemine katılınca tavuklardaki gelişme daha sağlıklı olmuştur. Hem de hiçbir yan etkisi ve zararı olmadan. Hurma çekirdeği ilaçtır.turkeyarena.com

  Çekirdek ve nüfus planlaması:
  Hurma çekirdeğinden hamileliği önleyici ilaçlar üretilmektedir. Bu konuda Kahire üniversitesi eczacılık fakültesinde bir dizi araştırma ve inceleme yapılmaktadır. Araştırmalar gösteriyor ki hurma çekirdeği hamileliği önlemede çok işe yarayacak

  Prostat kanseri
  Yine bir dizi araştırmadan sonra Hurma çekirdeğinin bazı kimyevi ilaçların yerine prostat tedavisinde de kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Hurma çekirdeği karın şişliklerine ve bağırsak gazlarına ve toksinlere karşı müthiş bir ilaçtır.

  Böbrek taşları ve çekirdek
  Çekirdek parçalanarak su ile iyice kaynatılırda içilirse böbrek ve safra taşları olan hastalara şifa verir.

  Göz
  Hurma çekirdeği yakılarak sürme gibi göze çekilirse kirpikleri uzatır. Göz çapaklarına iyi gelir.
   


 2. elif Moderator

  100 gr. doğal şekilde kurutulmuş hurma meyvesinin içerdiği besin değerleri şöyledir:

  274 kalori
  2,2 gr. protein
  72,9 gr. karbonhidrat
  0 kolesterol
  0,5 gr. yağ
  2.3 gr. lif
  63 mgr. fosfor
  59 mgr. kalsiyum
  3 mgr. demir
  1 mgr. sodyum
  648 mgr. potasyum
  58 mgr. magnezyum
  50 IU A vitamini
  0,09 mgr. B1 vitamini
  0,1 mgr. B2 vitamini
  2.2 mgr. B3 vitamini
  0,153 mgr. B6 vitamini
  24,9 mcgr. folik asit.​
   

Sayfayı Paylaş