Hurda indirimi sıfır otomobil satışlarını artırır

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 26 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Hurda indirimi sıfır otomobil satışlarını artırır
  Otomotiv sektörü temsilcileri sıfır otomobil satışlarının tümüyle durmasının engellenmesi için 20 yaş üstü otomobillerde hurda indiriminin şart olduğunu savunuyor.

  [​IMG]

  Konya'da faaliyet gösteren Uyararslan Otomotiv AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Musa Uyararslan, dün yaptığı açıklamada, otomotiv piyasasında talep daralmasının bir nedeninin de piyasada oluşan hurda araç indirimi beklentisi olduğunu dile getirdi. Uyararslan, şunları kaydetti: "Sıfır otomobil satışlarının hareketli geçmesi beklenen yıl sonunda olunmasına rağmen büyük oranda azalması, 2009 yılının ocak, şubat aylarında satışlarımızın yok denecek kadar azalacağı anlamına geliyor. En büyük beklentimiz, 20 yaş üzerinde hurdaya ayrılacak otomobiller için sıfır otomobil alımlarında hurda indirimi yapılmasıdır. Sıfır otomobil satışlarının tümüyle durmasının engellenmesi için 20 yaş üstü otomobillerde hurda indirimi şarttır. Yoksa otomotiv sektörü yaşanan bu büyük durgunluk nedeniyle çok kötü bir sürece girecektir."

  ÖTV ve KDV de indirilmeli

  Uyararslan, çıkarılacak bir hurda indiriminin sıfır otomobil satışlarını önemli oranda artıracağını, bunun hem piyasayı rahatlatacağını hem de vatandaşın sıfır otomobile binmesini sağlayacağını belirtti. Daha önce yapılan bu uygulamanın trafikte de önemli bir rahatlamaya neden olacağını dile getiren Uyararslan, "20 yaş üstü otomobiller gerek teknoloji gerekse dayanıklılık açısından çağın çok gerisinde kalmıştır. Yeni ve eski araçlarla yapılan kazalarda ölüm oranları arasında fark, yeni otomobillerin ne derece büyük önem taşıdığını ortaya koyuyor" dedi.

  Bayraktarlar Merkon AŞ Genel Müdürü Ali Akbaş ise çok eski araçların hurdaya ayrılmasının otomotiv sektörüne bir ölçüde canlılık getireceğini söyledi. Hurda indiriminin otomotiv piyasasında canlanma için tek başına yeterli olmayacağını vurgulayan Akbaş, otomobilde ÖTV ve KDV oranlarının çok yüksek olduğunu, bu vergilerde de indirime gidilmesinin yararlı olacağını sözlerine ekledi..
  25.12.2008, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş