Humphrey Bursu (Kamu Görevlileri İçin)

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 12 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Humphrey Bursu (Kamu Görevlileri İçin)


  Türkiye - Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Mübadele Komisyonu’nca 2007 – 2008 ders yılında Amerikan üniversitelerinde alanı ile ilgili öğrenim, pratik çalışma ve araştırma yapmak isteyen kamu görevlilerine Humphrey Bursu sağlanmaktadır.


  Başvuru Şartları:
  • a. Türk vatandaşı olmak. (ABD vatandaşları ile Green Card sahibi olanlar başvuramazlar)
   b. Üniversite veya dört yıllık bir yüksek okul mezunu olmak.
   c. Son başvuru tarihinde 45 yaşından büyük olmamak.
   d. Çok iyi derece İngilizce bilmek. (Tavsiye edilen TOEFL sınav sonucu; CBT ise 183 veya üzeri, iBT ise 65 veya üzeridir)
   e. En az beş yıl kamu görevi yapmış olmak ve halen kamu kuruluşlarından birinde yetkili bir konumda yönetici veya planlamacı olarak bulunmak.
   f. Son beş yılda 6 ay veya daha fazla süreyle yurtdışında bulunmamış olmak.
  Burslar aşağıdaki konularda kamu görevi yapan ve bu görevlerde yetkili konumlarda bulunan yönetici ve planlamacılara verilmektedir. Öğretim üyeleri ve öğretmenler Humphrey Burslarından yararlanamazlar.


  Burs verilecek konular:
  • Tarım Ekonomisi ve Tarımsal Kalkınma
  • Kitle İletişimi ve Gazetecilik
  • Madde Bağımlılığıyla Mücadele, Tedavi ve Korunma Yöntemleri
  • Ekonomik Kalkınma
  • Eğitim Planlaması ve Yönetimi
  • Bankacılık ve Finans
  • HIV/AIDS ile Mücadele Politikaları ve Korunma Yöntemleri
  • İnsan Kaynakları Yönetimi
  • Hukuk ve İnsan Hakları
  • Doğal Kaynaklar ve Çevre Yönetimi
  • Kitle İmha Silahlarının Yayılmasını Önleme Çalışmaları
  • Halk Sağlığı Politikası ve Yönetimi
  • Kamu Politikası Analizi ve Kamu Yönetimi
  • Teknoloji Politikası ve Yönetimi
  • İnsan Kaçakçılığının Önlenmesine Yönelik Politikalar ve Uygulamaları
  • Şehir ve Bölge Planlama
  Başvurucaklardan İstenen Belgeler:
  • a. Başvuru formu.
   b. Üniversite öğrenimi süresince okunan dersler ve bu derslerden alınan notları belirten Türkçe veya İngilizce belge (transcript).
   c. Üniversite diplomasının fotokopisi.
   d. Bursa başvuranların, başvurularında sakınca olmadığına ve bursu kazandıklarında izinli sayılacaklarına ilişkin bağlı oldukları kuruluştan alacakları belge. (Söz konusu belge kendilerine yurt dışına çıkışta izin verme yetkisine sahip olan en üst merciden alınacaktır)
   e. Biri bağlı olduğu bölüm yetkilisinden olmak üzere, 2 adet referans mektubu.
   f. TOEFL sınav sonucu. TOFEL sınavı; Ankara ve İzmir’de Türk-Amerikan Dernekleri’nde, İstanbul'da BİLMERK’de hergün yapılmaktadır. TOEFL başvuru formu ve ayrıntılı bilgi bu merkezlerden veya Fulbright Eğitim Komisyonu’nun Ankara ve İstanbul bürolarından alınabilir. Ocak 2005 tarihinden önce alınmış TOEFL sınav sonuçları kabul edilmez. Herhangi bir gecikme olmaması için TOEFL sınavına en geç 15 Haziran 2006 tarihine kadar girilmesi önerilir.
   g. Nüfus kağıdı fotokopisi. Başvuranlar nüfus kağıtlarının önlü – arkalı fotokopisini yukarıdaki belgelerle birlikte verirler. Eğer nüfus kağıdında TC Kimlik Numarası yazılı değilse, fotokopi üzerine ayrıca yazılarak belirtilmelidir.
  Başvuru ve Seçim Şekliİ:
  Yukarıdaki nitelikleri taşıyanların başvuru formunu doldurup, diğer belgelerle ile birlikte 28 Temmuz 2006 Cuma akşamına kadar Fulbright Eğitim Komisyonu’na teslim etmeleri gerekmektedir. Postadaki gecikmeler hiç bir şekilde kabul edilememektedir. Başvuruları uygun olanlar, 6 Eylül 2006 Çarşamba günü Fulbright Eğitim Komisyonu’nun Ankara ofisinde yapılacak mülakata çağrılacaklardır. Bu amaçla başvuranların Ankara'ya geliş-dönüş yol masrafları ve diğer giderleri kendilerine ait olacaktır.


  Bursların Özelliği:
  Ağustos 2007 tarihinde başlayacak olan bursların süresi bir ders yılıdır. Ayrıca, programın başlamasından önce, İngilizce düzeyini yükseltmek ve Amerika'ya uyum sağlamaya yönelik iki aylık hazırlık devresine katılmak gerekebilecektir. Programın birinci bölümü burslunun program yetkilileri tarafından yerleştirileceği bir üniversitedeki akademik çalışmayı, ikinci bölüm ise konusu ile ilgili bir kuruluşta uygulamalı çalışmayı içerir.

  Bursa katılanların Amerika'daki öğrenim programları herhangi bir derece almaya değil, yalnızca mesleki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine yönelik olacaktır.

  Humphrey Burslarına seçilenlere, gidiş-dönüş uçak bileti ile Amerika'daki öğrenim ve diğer giderlerini karşılamaya yetecek miktarda burs sağlanmaktadır.


  "Fulbright Öğrenci Bursları Hakkında En Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları"
  http://www.fulbright.org.tr/FAQ_TS.html

  Daha ayrıntılı bilgi için Fulbright Eğitim Komisyonunca hazırlanmış olan Amerika'da Yüksek Öğrenim İçin El Kitabı'nı Ankara veya İstanbul ofislarinden alabilirsiniz. Sözkonusu kitap aşağıda belirtilen banka hesabına 5,000,000 TL. Yatırarak da temin edilebilir.

  Türkiye İş Bankası/Ankara Çankaya Şubesi - Fulbright Kitap Fonu Hesap No: 14085 Bankamatikle para yatırmak isteyenler için hesap no: 4238-00-14085 Ayrıca, www.fulbright.org.tr sitesinden girebilir veya Ankara ya da İstanbul ofislerinden telefonla randevu alabilirsiniz.

  fulbright@fulbright.org.tr  Kaynak: The Turkish Fulbright Commission
   


Sayfayı Paylaş