Hükümet, otomotive ÖTV indirimiyle verdiği desteği TRTyle geri alıyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 27 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Hükümet, ekonominin lokomotifi olan otomotiv sektörüne 15 Mart-30 Eylül tarihleri arasında verdiği ÖTV desteğini, TRT bandrolüyle geri alıyor.
  Bakanlar Kurulu’nun geçen hafta sonu radyo, TV ve birleşik cihazlardan alınan TRT bandrol ücretlerini tespit eden kararnamede yaptığı değişikliğin 17 Ekim’de sessiz sedasız Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi otomotiv sektörünü şok etti. Çünkü kararnamede yapılan değişikliğe göre kara taşıtlarından alınan TRT Bandrol ücreti artık radyonun bedeli üzerinden değil, araçların vergi hariç fabrika çıkış bedeli üzerinden alınacak. 3 Temmuz 2009’dan itibaren geriye dönük işleyecek yeni uygulama, son 3 ayda 160 bin adedin üzerinde araç satan otomotiv firmalarına 15 milyon Euro ek fatura çıkaracak. 17 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre üzerinde radyo-TV veya bunların yayınlarını almaya yarayan navigasyon cihazı bulunan kara taşıtlarından alınan bandrol ücreti araç bedelinin yüzde 0.8’i oldu. Bu oran eskiden radyonun bedelinin yüzde 16’sıydı. 3 Temmuz 2009’dan itibaren geriye dönük işletilecek bu uygulamayla, kara taşıtlarını fabrika çıkış veya ithal fiyatı üzerinden bu bandrol ücreti alınacak. Yani bandrol ücreti araçların ÖTV ve KDV’siz çıplak fiyatlarını kapsayacak.

  800 Euro bandrol ücreti
  Yeni kararnameyle birlikte bundan sonra ortalama fiyatları 100-200 Euro civarında olan radyo teyplerin bedeli kadar TRT bandrolu ödenecek. Bu rakam lüks otolarda ise katlanarak artacak. Örneğin bugün fabrika çıkış fiyatı 12 bin Euro olan bir araca ödenenecek TRT bandrolü 100 Euro olurken, çıplak fiyatı 100 bin Euro olan lüks bir araca ödenecek bandrol ücreti ise 800 Euro olacak.

  Vergi daireleri karıştı
  Otomotiv sektörü yetkilileri kararname değişikliğinin gümrüklerde de sıkıntı yarattığını belirterek, “Değişiklik haftasonu Resmi Gazete’de yayımlandı. Ancak, dünden beri bandrol ücretlerinin ödenmesi konusunda sıkıntı yaşanıyor. Vergi dairelerinde yeni uygulama konusunda karışıklık yaratayor. Bu yüzden gümrüklerden otomobil çekme konusunda sıkıntı var” yorumunda bulunuyor. Yeni uygulamayla birlikte otomobil fiyatlarına da en az yüzde 1 oranında zam gelmesi bekleniyor. Yeni uygulamayla birlikte otomobilin maliyetinde artış olacağını belirten sektör temsilcileri, bu artışın fiyatlara ve tüketiciye yansıyacağını söylediler.


  Oto alanlar 2010’da TRT’ye 50 milyon Euro ödeyecek
  TRT gelirlerini artıracak yeni kararnameyle 2010’da otomotiv satışlarının seyrine göre tüketicilerin cebinden çıkacak bandrol ücreti değişecek. Eğer herşey yolunda gider ve satışlar 2009 seviyesinde olursa, TRT’nin oto alanlara faturası 50 milyon Euro’yu bulur. Satışlar 500 bin adedi aşıp rekor seviyeye gelirse, bu rakam 100 milyon Euro’ya kadar çıkabilir.


  Radyo-CD çalar opsiyonel olur
  OTOMOTİV sektörü yetkilileri TRT bandrol ücretini toplam otomobil maliyeti üzerinden almayı düzenleyen kararnamenin, Türkiye’de radyo-CD çalarsız otomobil satışına yol açacağını belirtiyor. Uzmanlar, “Firmalar radyo-CD çalararaç getirerek, bu sıkıntıyı aşabilirler. Radyo firmalarıyla anlaşma yapılarak, sonradan radyo Türkiye’de monte edilebilir. Bu da firmaların maliyetinde avantaj yaratır” diyor. Bu avantajı ise şöyle açıklıyor: “Fabrika çıkışı 10 bin Euro olan araçtan 200 Euro’luk radyo-teyp bedelini çıkartırsak ortada 9 bin 800 Euro’luk bir fiyat kalıyor. Böyle olunca vergiyi 9 bin 800 Euro üzerinden vermiş olacağız.”
  23.10.2009, Cuma
   


Sayfayı Paylaş