Hükümet, otomotiv zamlarını inceleme altına aldı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 7 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan,
  ÖTV indiriminin ardından otomotiv sektöründe yapılan zamma ilişkin olarak, "Arkadaşlarımız çalışmalar yapıyor" dedi. Çağlayan, Türkiye İş adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği İş Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Vizyon Geliştirme ve Bilinçlendirme Projesi Türkiye Sonuç Toplantısı sırasında, ÖTV indiriminin ardından otomotiv sektöründe yapılan zamma ilişkin soruları yanıtladı.

  Otomotiv sektöründe yapılan ÖTV indiriminin 3 aylık olduğunu hatırlatan Çağlayan, 3 ay süresince sektördeki stokların eritilmesinin ve bir yandan da yeniden üretime geçilmesinin amaçlandığını, konunun fazlasıyla amacına ulaşmış vaziyette olduğunu kaydetti.

  Çağlayan, "Yani ciddi manada stokların tükendiği ve Türkiye'de üretim yapan fabrikaların yeniden 24 saat üretim yaptığı bir ortamdayız. Kısa çalışma ödeneğine başvurmuş olan otomotiv sektöründeki bir çok büyük fabrika bu taleplerini geri çekti. 24 saatlik üretim yan sanayiyi de harekete geçirdi" şeklinde konuştu.
  Şu anda otomotiv sektörünün çok ciddi bir gayret içinde, ciddi bir ivme kazanmış durumda olduğunu vurgulayan Çağlayan, sektörde ortaya çıkan bu gelişmenin halkın psikolojik bir tepkisini de ortaya koyduğunu, insanların arabayla ilgili yaptığı harcamalarda, sadece yüzde 20-25 için bankalardan kredi aldığını, geri kalan paraların insanların kendi birikimleri olduğunu söyledi.

  "Sektörün bindiği dalı kesmeyeceği kanaatindeyim"

  Türk halkının olumlu bir ortam gördüğü zaman, elindeki parayı harcamaya başladığını ifade eden Çağlayan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "O paranın yeniden otomotiv sektörüne, ekonomiye enjekte edilmesi istihdamı üretimi ve yatırımı etkiliyor. Otomotiv çok yakinen ilgilendiğim bir sektör tüm sanayi mamülleri benim alanıma giriyor. Burada bir şikayet insanların istedikleri otomobillere ulaşamamasıydı. Otomotiv firmalarının sınırlı stokları vardı. Bu stoklardan istenen araçlar ellerinde olmayabilir.

  Fiyatlara ÖTV'nin yansıtılmadığı veya zam yapıldığı konusunda çeşitli görüşler dile getiriliyor. ÖTV indirimi Bakanlar Kurulu kararıyla devletin alacağından vazgeçmesidir. Devletin alacağından vazgeçtiği ortamda ortaya getirilmiş olan ÖTV indirimini ekonominin, tüketimin canlanması, istihdamın korunması noktasında sektörün fiyatlara yansıtma mecburiyeti vardır. Bunu yansıtmadıkları zaman Maliye Bakanlığı devreye girer. Eğer fiyatlarda veya stoklarda tüketici haklarını ihlal edecek gelişmeler varsa bakanlığımın ilişkili kuruluşu Rekabet Kuruludur. Benim bakanlığım 71,5 milyon tüketicinin haklarından sorumlu Tüketici Genel Müdürlüğünü bünyesinde barındırıyor. Gerek Rekabet Kurulu, gerekse Tüketici Genel Müdürlüğü konuyla ilgili zaten çalışmalarını yapıyor."
  Bakan Çağlayan, "İhlal var mı?" sorusu üzerine "otomotivdeki fiyat artışlarının yerli üretimde olduğu konusunda benim bir izleniminin şu anda yok. Daha çok dışarıdan ithal edilen araçlarda olduğu ifade edilmiştir" diye konuştu.

  Kendisinin bir araştırma yaptığını belirten Çağlayan, sektörün dışarıdan ithalat gerçekleştirdiğinin, aradan geçen zamanda kurlardaki değişimin bu noktada önem arz ettiğinin, bundan dolayı bir fiyat artışı olduğunun söylendiğini ifade etti.

  Otomotiv sektörünün her zaman üreteceğini, satacağını, insanların da bunu alacağını dile getiren Çağlayan, şöyle devam etti: "Bu müşteriler bugün için değil. Bu müşteriler sektöre har zaman lazım. Ben sektörün bindiği dalı kesmeyeceği kanaatindeyim. Sektöre çağrım şu; Bu ciddi bir fırsat, iyi bir fırsattır. Yeniden istihdam üretim imkanı getirmiştir. Stok maliyetleri bugün pahalı maliyetlerdir. En azından eldeki stokların nakit paraya dönüşmesi, firmaların yeniden likit hale gelmesi önemlidir." Bakan Zafer Çağlayan, "İnceleme başlatıldı mı?" sorusuna da arkadaşlarımız çalışmalar yapıyor" karşılığını verdi.

  Can suyu kredileri

  Bakan Çağlayan, can suyu kredilerine değinirken, yapılacak kanuni değişikliğin ardından hizmet ve ticaret sektörü dahil olmak üzere imalat sektörünü kapsayan tüm işletmelerin KOSGEB can suyu imkanlarından faydalanacağını bildirdi. AB'nin sağlamış olduğu katılım öncesi mali yardım sistemi araçlarına ilişkin de bilgi veren Çağlayan, STK'ların görev ve sorumluluklarının bitmeyeceğini söyledi. Bakan Zafer Çağlayan, "Bu konuda siyasete, kamuya ve ülkeyi yönetenlere bir yerde yardımcı mekanizma oluşturacak bir tutum ve davranış içinde olması gerekiyor. Bu dünyanın her yerinde böyledir" dedi.
  06.04.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş