Hugo Chavez

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 6 Şubat 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Hugo Chavez

  Hugo Chavez (doğumu 1954), Venezuela'nın devlet başkanıdır.
  1992 yılında yarbay iken yolsuzlukları ayyuka çıkmış bulunan devlet başkanı Carlos Andrés Pérez'e karşı darbe girişiminde bulunmuş fakat becerememiştir. 1994 yılında halkın desteğiyle affedilmiş, 1998 yılındaki seçimlerde %56 oy oranıyla devlet başkanlığına ilk kez seçilmiştir. 1998'de seçilen Chavez, yönetimde kalıp kalmaması için 16 Ağustos 2004'de yapılan halk oylamasında, oyların %94'ünü alarak seçimi kazanmıştır.
  Uygulamaya koyduğu radikal siyasal dönüşümleriyle neo-liberalizme karşı somut bir alternatif oluşturan Chavez, altı yıllık iktidarında girdiği her seçimde oylarını sürekli arttırmaktadır. Ülkesinin başındaki yoksulluk, açlık, cehalet, barınma, çalışma ve kadın hakları gibi sorunların çözümünün kapitalist sistem içinde kalınarak sağlanamayacağını iddaa etmekte ve devrimden söz etmektedir. Venezüella'da çok daha adil, barışçı, eşit ve özgür bir dünyanın ancak sosyalizme açılarak gerçekleştirilebileceği görüşünü savunmaktadır.
  Washington yönetiminin düşman olarak gördüğü Küba gibi ülkelerle sıkı bağlar kurmuş ve ABD karşıtlığını her fırsatta dile getirmiştir.
  Ayrıca ABD'nin yaptığı darbeyle baştan indirilmiş ancak 1 gün ( 48 saat icinde ) sonra tekrar iktidara gelerek ABD'ye karşı gelmeyi başarmıştır. Bu özelliğile ABD'ye başkaldırıda bulunabilen nadir devlet başkanları arasına girmiştir. Bunun bir diğer örneği de Fidel Castro'dur.
  Dünyanın beşinci petrol üreticisi Venezuela, 1,5 milyon varili ABD`ye olmak üzere günde yaklaşık 3,2 milyon varil petrol ihraç ediyor.
  Kuzey Kore, İran, Küba, Belarus vs ülkelerle iyi ilişkiler içindedir. Dünyanın karizmatik liderlerinden biridir. Amerikan başkanı Bush'a eşek demişliği vardır. Aynen şöyledir -Bay Bush siz bir eşşeksiniz bide kötü İngilzcemle söyleyeyim. Mr Bush You are a donkey hatta amerikan aleyhtarlığını 2006 yılının ağustos ayında yaptığı İran gezisi ile göstermiştir.
  Son olarak da BM konuşmasında "Şeytan dün buradaydı" sözleri ile Bush'u bir şeytan olarak tanımlamış ve dünya çapında büyük ilgi toplayan bir konuşmaya imza atmıştır. Ülkesinde anti emperyalist bir politika izlemektedir.
   


Sayfayı Paylaş