Html etiketi ne amaçla kullanılır?

Konusu 'İnternet' forumundadır ve Nysa tarafından 6 Mart 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Html Ne Demektir ve Nasıl Kullanılır?

  Önce çalışmalarınızı saklamak için kullanacağınız boş bir klasör oluşturup uygun bir ad verin, mesela html_ders olsun. Daha sonra bu ad bize lazım olacağından kolaylık olması için siz de yeni klasöre bu adı verebilirsiniz.

  Şimdi de bu klasörü açıp yeni bir metin belgesi oluşturun (sağ fare/Yeni/Metin belgesi).
  Dosyayı çift tıklayarak açın ve şunları yazın:
  <head>
  <title>İlk Sayfam</title>
  </head>

  <body>
  Sayfama Hoşgeldiniz
  </body>

  </html>

  Sonra dosyayı kaydedin. Dosya adı kısmına şöyle yazın: "sayfa1.htm" (tırnaklar dahil) ve Tamam'a basın.
  Notepad'i kapatın, metin dosyasını silin ve oluşan yeni dosyayı açın. Dosya varsayılan browser'ınız tarafından açılacaktır. Şöyle bir görüntü elde edeceksiniz:
  Burada kullandığımız etiketler ve anlamları şöyle:

  <html>...</html> Tarayıcıya HTML dosyasının başladığını ve bittiğini belirtiyor. Diğer tüm kodlar bu iki etiket arasına yazılır.
  <head>...</head>
  <body>...</body> Bir HTML belgesi iki bölüme ayrılıyor: head(baş) ve body(gövde). <head>...</head> etiketleri arasına sayfa hakkında bilgiler yazıyoruz. meta ve title gibi etiketler burada yeralıyor. Meta etiketlerine ileride değineceğiz.
  <body>...</body> arası ise sayfamızın gövde bölümü. Ekranda gösterilecek kısımlar bu tagler arasında yeralıyor.
  <title>...</title> Title sayfanın başlığını belirtiyor. Burada yazılanlar browser'ın üst tarafında browser adıyla beraber gösteriliyor.

  Hazırlanan sayfada dikkat ederseniz sadece temel etiketleri kullandık. Yani metin biçimlendirmeye yarayan hiçbir etiket kullanmadık. Bu yüzden <body>..</body> arasına yazdığımız Sayfama Hoşgeldiniz yazısı browser'ın varsayılan metin ayarlarıyla gösteriliyor. İşin ilginç tarafı hiçbir kod yazmadan sadece Sayfama Hoşgeldiniz yazıp kaydetsek ve browser'da böyle görüntülesek de aynı neticeyi elde edecektik.

  Kaynak: forumdas
   


Sayfayı Paylaş