Howard Carter Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 13 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Howard Carter (9 Mayıs 1874 - 2 Mart 1939),

  İngiliz arkeolog ve Mısırbilimci. Mısır'ın Luksor kentindeki ünlü Krallar Vadisi'nde firavun Tutankamon'un mezarını keşfetmesi ile ün kazanmıştır. Buna rağmen Mısır'dan çok uzakta ölmüş ve cenazesine sadece Lady Evelyn katılmıştır.

  Howard Carter 1874 yılında İngiltere'nin başkenti Londra'da, Kensington semtinde dünyaya geldi. Babası yetenekli bir sanatçı olan Samuel Carter, annesi ise Martha Joyce (Sands)'tur. Çocukluğu daha çok Swaffham, Norfolk'ta geçti.

  Mısır'da arkeoloji çalışmaları yapıp, Sir F.Petrie'nin Tell el-Amarna kazılarına katılan (1892) Howard Carter, Mısır hükümeti tarafından eski yapıtlar müdürlüğüne atandı. Teb kazılarına katılıp (1910) Mısır kraliçesi Hatşepsut'un mezarının bulunmasında önemli rol oynadıktan sonra Lord Carnarvon'la işbirliği yaparak Teb'de Krallar Vadisi'nde araştırmalara başladı ve Çocuk Kral Tutankamon'un mezarını keşfetti (1922). Fakat bu keşiften sonra talihsizlikler yaşadı. Antik Çağ Servisi ile çok ters düştü. Times gazetesine verdiği imtiyazlar yüzünden Mısır basını onu hiç sevmedi. Lord carnavon ile de şiddetli bir tartışma yaşadı. Carnavon'ın yaşarken izin vermemesine rağmen, o öldükten sonra Lady Evelyn ile evlendi.

  Howard hayatının son zamanlarında yoksulluk çekti.

  Başlıca yapıtları:

  - IV. Thutmosis'in Mezarı (1904)
  - Tutankamon'un Mezarı (ilk iki cilt 1923; 3.cilt 1933)
   


Sayfayı Paylaş