Hormonların Özellikleri Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 13 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Hormonların Özellikleri Madde Madde

  - Belirli etkileme özelliği; yani her hormon sadece ve daima belirli organ ya da dokuların etkinliklerini uyarır ya da azaltır; başka organ ya da dokuları etkilemez.

  - Oligodinamik ya da mikroerjik etki; yani sonsuz küçük dozlarda bile belirgin ve önemli bir takım etkiler gösterme özelliğine (vitamin, ferment ya da enzim ve antijen gibi bazı maddeler de bu tepkiyi gösterirler) sahiptirler. Bu nedenle hormonlar tedavide çok küçük miktarlarda bile kullanıldıklarında, biyolojik etki bakımından hızlı ve önemli sonuçlar sağlanır.

  - Zoolojik belirginsizlik özelliği; bir hayvan türünden elde edilen bir hormon diğer bir hayvan türünden elde edilen benzer bir hormonla değiştirilebilir. Bununla birlikte tür bakımından belirginlik gösteren bir hormon olan adenohipofizin somatotrop hormonu gibi birtakım hormonlar bu özelliği göstermezler. Zoolojik belirginsizlikten yararlanılarak örneğin bir şeker hastasının pankreası tarafından az miktarda salgılanan ensülin, ineğin pankreasından salgılanan ensülin ile değiştirilebilir. Hormonların bu özelliği tedavi açısından büyük bir değer taşır. Çünkü yapay yoldan elde edilemeyen hormonlar, ancak bu şekilde değiştirilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş