Hormonlar Büyüme ve Gelişmeyi Nasıl Etkiler

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 13 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Hormonlar Büyüme ve Gelişmeye Etkisi

  Büyüme ve gelişmede genetik yanında hormonlar da oldukça etkilidir. Hipofiz, tiroit ve paratiroit bezlerinden salgılanan çeşitli hormonlar büyüme ve gelişmeyi etkiler. Örneğin, hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonun az veya çok salgılanması büyüme ve gelişmeyi etkiler. Büyüme hormonunun az salgılanması sonucunda cücelik fazla salgılanmasında da dev cüsselilik (devlik) meydana gelir. Yine akromegali gibi gelişim bozuklukları da hormonal kaynaklıdır.

  Hormonlar, iç salgı bezleri tarafından oluşturulan ve kanla vücudun diğer bölgelerine taşınarak belirli hücre ve doku faaliyetleri üzerinde etkili olan maddelerdir. Özellikle hipofizin ön kısmından salgılanan hormonlar büyüme ve gelişmeyi, üreme hormonlarını ve tiroidin çalışmasını kontrol eder. Büyüme ve gelişme ile ilgili hormonun (somatotrop hormon) fazla salgılanması, çocuklarda ve gençlerde boyun çok uzamasına neden olur. Bu hâle devlik adı verilir. Büyüme ve gelişme ile ilgili hormonun az salgılanması durumunda cücelik ortaya çıkar. Bu hormonun ergenlikten sonra fazla salgılanması ise el, ayak, yüz, burun ve çene kemiklerinde anormal büyümelere neden olur. Bu hâle de akromegali denir.

  Üreme hormonları da büyüme ve gelişmeye etki eder. Erkeklerdeki üreme hormonu testosteronun az salgılanması sakal, bıyık ve vücut kılının çıkmasını engeller. Ses, kadın sesi gibi incelir. Benzer şekilde, kadın üreme hormonlarının (östrojen ve progesteron) az salgılanması ise kadınlarda erkeksi görünüşe neden olur.
   


Sayfayı Paylaş