Horlama Nedenleri, Horlama Nedir

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 3 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Horlama Nedir
  Horlama, üst solunum yollarındaki yumuşak dokuların, küçük dil ve bademciğin uyku esnasında gevşemesi sonucu hava yolunu daraltmasıyla meydana gelir. Bu dokuların, hava yolunun daralması sonucu nefes alıp verirken titremesiyle horlama sesi oluşur. Horlamanın Şiddeti, solunum yolunun ne kadar daraldığına bağlı olarak değişir.

  Normalde yetişkin insanların yarıya yakınında zaman zaman horlama görülmektedir. Ortalama olarak her 5 kişiden birinde ise sürekli horlama vardır. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülmekle birlikte kadınlarda da görülür.

  Horlama Nedenleri: Horlamaların büyük bir kısmı fazla kilodan kaynaklanmakta ve fazla kiloların verilmesiyle de büyük oranda azalmaktadır. Şişmanlığın dışında, solunum yollarındaki problemler de horlamaya neden olabilmektedir. Yaş ilerledikçe horlamanın görülme sıklığı ve şiddeti artar.

  Horlama, kişinin aile yaşamını da ciddi bir şekilde etkiler. Horlayan kişi, alay konusu olabilir, diğer bireyler tarafından uykusuz kalmalarının sorumlusu olarak gösterilebilir.

  Bunun yanında Horlama, kişinin sağlığını ve yaşam kalitesini de ciddi şekilde etkileyebilir. Kişi geceleri yeterince dinlenemediği için gündüz uykulu olur. Horlayan kişilerde, yüksek tansiyon daha sık görülür.

  Horlamanın asıl tehlikeli olan şekli, Uyku Apnesi (Uyku esnasında nefesin kesilmesi) şeklinde olanıdır. Bu şekilde Horlama oluşan kişiler, Horlamadan sonra bir süre nefessiz kalmaktadır. 10 saniyenin üzerindeki tekrarlı nefessiz kalmalar yaşamı tehlikeye sokabilmektedirler.

  Horlama, horlayan kişide gündüz uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, bitkinlik, araba kullanırken ve çalışırken uyuklama, gibi sorunlara sebep olabilir. Horlama zamanla yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklara da yol açmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş