Horlama Nasıl Geçer, Önlenir

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 3 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Horlama Nasıl Geçer
  Horlama tedavisi ertelenecekse şiddetini ve etrafa vereceği rahatsızlığı azaltıcı önlemler alınabilir.
  Horlayan kişi;
  -Uykuyu çok derinleştirici alkol, uyuşturucu ve uyku ilaçları almamalı
  -Akşam yemeklerini abartılı yememeli.
  -Şişmansa kilo vermeli.
  -Sosyal sıkıntıyı azaltmak için diğer insanlardan sonra uyumalı.
  -Hareketli yaşamalı gerekirse yürüyüş yapmalı.
  -Aşırı yorgunluk ve uykusuzluktan kaçınmalı.
  -Yatağın üst kesimi 5-10 cm yükseltilmeli.

  Her pozisyonda horlayan kişiler “ağır horlayan” olarak isimlendirilir. Bu kişilerin yukarıdaki önerilerden daha fazla yardıma ihtiyaçları vardır.

  Horlama kişi ve ailesi için zararlı hale geldiğinde uzman doktorunuz ile görüşmeniz uygun olacaktır. Bu özellikle uyku sırasında nefes alamama problemi olduğunda (Yüksek sesli horlama nefessiz kalma dönemi ile kesilmektedir.) Doktorunuza baş vurmanız daha da önem kazanmaktadır. Horlama hastasının burun, ağız, boğaz ve boynunun detaylı muayenesi yapılmalıdır. Horlamanın boyutu ve horlayan kişinin sağlığını belirlemek açısından uyku laboratuarı çalışmaları değerlidir.

  Tedavi şüphesiz tanıya dayanır. Bu allerji veya enfeksiyon tedavisi gibi basit yada bademcik geniz eti veya burun bozukluklarının cerrahi gerektirir biçimdedir. Horlama - Nefessiz kalma hareketli dokuların sabitleştirilmesi ve hava yolunun daha genişletilmesini sağlayan horlama ameliyatlarından başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Buna uvulopalatofarengoplasti ameliyatı (UPPP) adı verilmektedir. Hasta için bademcik ameliyatından çok farklı his vermez. Laser ın kullanıldığı Laser-assisted uvulopalatoplasti (LAUP) lokal anestezi ile yapılabilen bir başka ameliyattır. Cerrahinin çok riskli veya hasta tarafından istenilmediği durumlarda boğaza basınçlı hava veren maske takarak (CPAP) uyuyabilir. Kronik olarak horlayan her çocuk KBB uzmanı tarafından detaylı olarak muayene edilmelidir. Bademcik ve geniz eti ameliyatının gerekli olduğu durumlarda cerrahi müdahale çocuk sağlığına ve gelişimine çok önemli yararlar sağlayacaktır.
   


 2. Misafir Guest

  Bu konuda ne kadar çok çektim anlatamam. Benden çokta eşim:). Bahsedeceğim doğal yöntemleri deneyince birden kesili verdi horlamam!
   

Sayfayı Paylaş