Horlama Ameliyatı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 7 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Horlama Ameliyatı
  Horlamada ameliyat ne zaman gerekli oluyor?
  Eger muayene bulgulari ve uyku testi ile çok ileri derecede bir uyku apnesi tanisi konulmussa burada öncelikle ameliyat karari almak dogru olmaz. Bu durumdaki hastalarin günümüzdeki en basarili tedavisi CPAP denilen bir maskenin kullanilmasidir. Bu araç uykudaki hastaya daimi pozitif basinçli oksijen vererek üst solunum yollarindaki direnci yener ve kaki oksijen seviyesini yükseltir. CPAP tedavisini uyku laboratuarindaki nörologlar belirler ve uygulanmasina yardimci olurlar. Ancak CPAP ile yapilan uyku testinde burunda ileri bir tikaniklikla karsilasiliyorsa bir burun içi ameliyatindan sonra CPAP uygulamasina baslanilmasi ilgili nörologlar tarafindan önerilebilir. Apne indeksinin yüksek olmadigi durumlarda ve burun-bogazda belirgin tikanikliklarin bulundugu durumlarda ise hastanin tedavisi dogrudan KBB Uzmanina düsüyor.

  Horlamada hangi durumlarda ameliyat yapiliyor?
  Eger horlama sirasinda uykuda apneler olmuyor veya çok az oluyor ise ve hastanin burun-bogazi tutan solunum yollari ile ilgili sorunlari saptanmissa ameliyat gerekebiliyor.

  Günümüzde horlama ameliyatlari nasil yapiliyor?
  Günümüzde horlama ameliyatlarinda önemli gelismeler oldu .Ama her seyden önce çok ileri apneli olgularin tedavisinin ameliyat olmadigini artik biliyoruz.Ayrica ameliyat seklini belirlemeden önce horlamaya yol açan mekanizma ve bölgelerin iyi belirlenmis olmasi da gerekiyor.Örnegin dil kökünde yada alt çene yapisinda önemli bir engelleme yapabilecek bir sorun varsa yumusak damaga yönelik bir girisim etkili olmuyor.Bu bakisla horlamada uygulanan ameliyatlari bölgelerine göre ayirmak uygun olur. Burun içi, yumusak damak ve küçük dil, dil kökü, dil ve çene ameliyatlari gibi.Bu bölgelerde yapilan ameliyatlar yeni araçlarin kullanilmasi ile çok hafif ameliyatlar olabilecegi gibi hastanede kalmayi gerektirebilecek ileri ameliyatlarda olabilir.

  Burun içine ne gibi ameliyatlar yapiliyor?
  Eger burunda halk arasinda kemik egikligi denilen deviasyon varsa ve bu durum ileri derecede burnu tikiyorsa devisyon ameliyati yapiliyor. Bu ameliyat yöntemi hala klasik yöntemdir ancak hasta rahatini arttiran tamponlarin artik yaygin olarak kullanilmasi bir yeniliktir.Yine burun içerisinde halk arasinda burun eti denilen konka sismeleri horlamanin önemli sebeplerinden birisi olabiliyor. En yeni uygulamalar konkalarla ilgili. Burada artik klasik ameliyatlari çogu uzman uygulamiyor. Günümüzde konkalar lazer yada radyofrekans uygulamasi ile hasta için çok rahat sayilabilecek sekilde küçültülebiliyor. Bu girisimler için genel anesteziye gerek yok ama eger hastaya örnegin bir dil kökü girisimi de yapilmasi gerekiyorsa genel anestezi kullaniliyor. Benim deneyimlerime göre çok sismis alt konkalarda lazer daha basarili sonuçlar veriyor. Konka küçültülmelerinin burun tikanikligini önemli ölçüde çözdügünü ve bu girisimlerin kanamasiz, tamponsuz ve agrisiz yapilabildigini söylemek abartili sayilmaz. Ancak yalniz basina burun tikanikliginin giderilmesi eger hastada horlamaya sebep olabilecek baska bir sorun da varsa horlamayi sadece azaltir yoksa tam olarak geçirmez. Hastalarin çogunda yumusak damak ve küçük dil sorunu da vardir ve bunlarinda ayni seansta yine örnegin radyofrekansla yapilabilecek girisimlerle çözülmesi gerekebilir.

  Yumusak damak ve küçük dile ne gibi ameliyatlar yapiliyor?
  Burada öncelikle horlama sebebi olarak yumusak damak ve küçük dilin sorumlu oldugunun saptanmis olmasi gereklidir aksi takdirde yapilacak ameliyat ne olursa olsun yarar saglamayacaktir. Yumusak damagin sarkik,genis ve tikayici olmasi, küçük dilin büyük ve sarkik olmasi günümüzde çesitli yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Burada klasik ameliyat yöntemi daha az kullanilmakla birlikte özellikle ileri durumlarda hala gerekebilmektedir.Yumusak damakta lazer kullanimi giderek yerini daha konforlu olan radyofrekansa birakmistir. Radyofrekans lokal anestezi ile uygulanabilen, çogu kez kansiz ve agrisiz bir islemdir ancak birkaç defa tekrarlanarak uygulanmasi gerekebilir. Eger hastada dil kökünün tikayici sorunu da varsa genel anestezi altinda dil köküne de uygulanabilir olmasi gibi bir avantaji da vardir. Ancak dil kökü uygulamasini basit yöntemler arasinda saymamak gerekir. Ayrica her hastada yalniz basina uygulanmasi söz konusu olmayabilir yani diger yöntemlerle birlikte kullanilmasinin gerekebilecegi durumlarda vardir.

  Horlama ameliyatlarindaki çok yeni uygulamalar da var mi?
  Son zama yumusak damaga uygulanan çubuk implantlarda ayni maksada yöneliktir yani yumusak damagi gergin tutarak çökmesini önleyip hava giris çikisini rahatlatmak için kullanilirlar. Basit olarak tanimlanabilecek bu yöntem sadece yumusak damak sorunu olan basit horlamali hastalarin çok küçük bir grubuna uygulanabilir gözükmektedir. Ayrica son zamanlarda neredeyse kansiz ve agrisiz olarak bademcik ameliyatlari yapabilmemize yardimci olan "termal welding" ile yumusak damak ve bademcikler bölgesinde hem hasta hem de doktor için rahat çalisma olanagi dogmustur.Bu yöntem özellikle klasik ameliyat gerektirebilecek nispeten ileri durumlarda büyük üstünlük saglayacak gibi gözükmektedir.

  Horlama ameliyatlarinda baska ne gibi uygulamalar var?
  Horlamanin özellikle apnelerle birlikte oldugu ileri durumlarda dogrusu bahsetmis oldugum basit kabul edilebilecek girisimler yalniz baslarina çok etkili olmayabilirler. Bu durumda konuyla ilgili uzmanlar tarafindan ve hastane kosullarinda yapilmasi gereken farkli ameliyatlar da vardir.Örnegin geriye dogru kayarak solunum yolunu engelleyen dilin ön tarafa dogru askiyla çekilmesi, alt ve üst çenenin yapisal sorunlarinda düzeltici çene ameliyatlari ve bazi yutak bölgesine uygulanan ameliyatlar sayilabilir.Ayrica bazi durumlarda damak ve çene protezleri uygulamasi yararli olabilir.
   


Sayfayı Paylaş