Horch tan Audi ye Mükemmelliğin tarihinin yeni adı!

Konusu 'Klasik Arabalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 17 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Audi’nin 100. yılı nedeniyle,
  Audi Forum Ingolstadt’daki mobil müzede, çok özel bir sergi ziyarete açıldı. “Horch’tan Audi’ye – Mükemmelliğin tarihinin yeni bir adı var” sergisi mevcut en eski Audi modellerinden oluşuyor. Audi Forum Ingolstadt’daki mobil müze, Audi’nin 100. yılı nedeniyle düzenlenen özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. “Horch’tan Audi’ye – Mükemmelliğin tarihinin yeni bir adı var” adlı sergi için tüm Avrupa’dan tarihi otomobiller toplandı. Sergi, 16 Temmuz’e kadar açık olacak.

  [​IMG]

  Sergide, Audi adını ilk taşıyan otomobil olan 1911 Audi Type A, İkinci Dünya Savaşı’ndan önce üretilen on üç otomobil ve yakın zamanda yenilenmiş 1935 Audi 225 Front Special Roadster modelinin dünya prömiyeri de yapılıyor. Başta bu iki model olmak üzere, birçok modelin dünyada bir başka eşi bulunmuyor.

  Horch’tan Audi’ye…
  Değişik ve çoğunlukla da çalkantılı geçen bir tarihe sahip Audi AG’nin temelleri 19. yüzyılın sonuna gelmeden August Horch tarafından, Köln’de kurulan Horch & Cie. Motorwagen Werke adıyla bilinen şirketle başlar. Horch, 1909’da, yönetim ve icra kurulu üyeleriyle düştüğü anlaşmazlığın ardından ikinci otomobil üretim işletmesini kurar ve ismine Horch kelimesinin Latince’deki karşılığını verir: “Audi”. 1911 ile 1914 yılları arasında Avusturya Alp Rallilerinde kazanılan zaferler Audi markasının uluslararası arenada tanınmasını sağlar. Özellikle Audi Type C 14/35 PS başarılı olur ve “Alp Fatihi” unvanını kazanır.

  Dünyanın dört bir yanında hâlâ varlığını sürdüren en eski Audi’lerin sergilendiği Audi mobil müzede, aynı zamanda şirket’in ilk zamanlarına dair çeşitli simülasyonlar da kullanılıyor; şirket adının seçilmesi, August Horch’un işten çıkarılması, sekiz silindirli ilk model, Audi sol el sürüşünün Almanya’da öncü olacak şekilde benimsenmesi, ilk Audi logosu için yarışma, DKW tarafından devralınma ve ardından Auto Union’un yaratılması...

  Bir dünya prömiyeri; beyazlar içindeki düş…
  Otomobil meraklıları, ilk defa sergilenen Audi Front Roadster gibi Audi’nin ilk zamanlarına ait muhteşem modelleri görme şansına sahip olacaklar. 1935 yılında sadece iki adet olarak yapılan bu prototipin ikisinin de kaybolması nedeniyle, Audi Tradition, Zwönitz’deki uzman Zinke şirketine orjinal bir şasi temin etmiş, sadece fotoğrafların yardımı ile gövdenin taklidini yapmasını sağlamış. Şimdi, “beyazlar içinde bir düş olan” bu roadster, Audi mobil müzede dünya prömiyerini gerçekleştiriyor. Öne çıkan bir başka sıra dışı ürün de 1911 model Audi Type A. İlk defa olarak Audi’nin Ingolstadt’daki genel merkezinde sergilenen bu otomobil, Audi tarafından Zwickau’da üretilen ve günümüze kadar gelen en eski otomobil. “Horch’tan Audi’ye - mükemmelliğin tarihinin yeni bir adı var” sergisi için Prag’daki Ulusal Teknik Müze tarafından ödünç verilen 26 beygir gücündeki bu eşsiz Type A, 75 km/s’e ulaşabiliyordu.

  Alp Fatihi Type C…
  Serginin en yaşlı ikinci teşhir ürünü olan ve 1913’te üretilen Audi Type E’nin de dramatik bir öyküsü var. 5.7 litre hacimli 55-HP motoru Zwickau döneminde Audi’nin meydana getirdiği en büyük motor olma özelliğine sahip. Bu model 1924 yılına kadar üretimde kaldı. Rekabet sahnesinin bir kahramanı da, 1911 ile 1925 yılları arasında üretilen “Alp Fatihi” Audi Type C’dir. Pilotlarından birinin de August Horch olduğu bu otomobil, zamanının en iddialı organizasyonu olan Avusturya Alp Rallisi’ni, sonuncusu 1914’te olmak üzere, üst üste üç kez kazandı. Sergilenen otomobil 1919 model Type C halen yürür durumda.

  22.300 Mark’lık şaheser…
  1923 yılı Almanya’sının en lüks ve pahalı otomobillerinden biri olan ve teknik anlamda Audi’nin bir dizi kilometre taşına imza atmasını sağlayan Audi Type M de serginin görülmeye değer modellerinden. Dört tekerlek frenine sahip ilk otomobil özelliğine sahip bu Audi modelinin 22.300 Alman Mark’lık liste fiyatına erişmek o günler için oldukça zordu: Satılan 228 otomobilin üçü ve ayrıca bir ilave şasi bugüne kadar gelebilmiş. Audi Type M’i, sekiz silindirli ilk Audi modeli, sembolik yüz beygir güçlük sınırı geçen Audi Type R “Imperator” takip ediyor. Otomobilin sergilenen 1929 modeli, dünya üzerinde kalan tek örneği.

  Uyuyan güzel Type P…
  1931 yılında Audi tarihindeki ilk küçük otomobil olan ve 1931 yılında üretilmeye başlanan Type P de ziyaretçilerin ilgisini çeken bir model; Yıllardır hiçbir örneğinin kalmadığına inanılan bu modelden 2003 yılında Ludwigsburg’taki bir ahırda bir tane bulundu. Aracın belgeleri, son sahibinin, Almanya’nın Suabiya bölgesinde bir şehrin belediye başkanı olduğunu ve otomobilin 1955 yılında trafikten çekilerek neredeyse yarım yüzyıl boyunca tıpkı Uyuyan Güzel gibi uyandırılmayı beklediğini gösteriyordu. Letonya’da gerçekleştirilen yoğun bir restorasyonun ardından Audi Tradition, şimdi bu olağandışı otomobili, ayakta kalan tek Type P’yi yine sergileyebiliyor.
  Audi’nin yüzüncü yıl dönümüne ait bu ilk önemli sergi, kuruluşunun akabinde başlayarak 1940 yılına kadar geçen zamanda Auto Union tarafından üretilen otomobillerle tamamlanıyor: 1935 yapımı iki farklı Audi Front 225 modeli ve savaş çıkmadan önce ortaya çıkan son Audi, 1939 model Audi 920.

  [​IMG]
  16.03.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş