Horasani ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Horasani ve Faydaları
  Horasani: Bileşikgiller familyasından "Compositae"nin açılmamış çiçekleridir. Halep, Türkistan, Buhara ve Volga nehri etrafında yetişir. Hekimlikte sarımtırak esmer renkli ve küçük tohuma benzer çiçek başları ile diğer kısımları kullanılır. Kokusu anasona benzer. Tadı acı, yakıcı ve fenadır. Etkili maddesi Santonin'dir.

  Bitkinin çiçekleri kapsüller henüz açılmamışken toplanır. Kullanılan taneler 2 ile 4 mm boyunda, 1 ile 1.5 mm çapında, esmer sarı veya esmer yeşildir.

  Horasaninin Faydaları: İştah açar. Bağırsak gazlarını giderir ve sindirimi kolaylaştırır. Zindelik verir ve cinsel isteği arttırır. Saç dökülmesini azaltıcı etkilere de sahiptir. Bağırsak solucanlarını felç ederek düşürmeye yardımcı olur. Felç olan bağırsak solucanlarını düşürmek için müshil etkili bitki ya da ilaçlarla birlikte kullanmak daha faydalıdır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Horasani Nasıl Kullanılır? Çiçekleri tomurcuk halindeyken toplandıktan sonra suda kaynatılarak ya da toz heline getirilip bal ile karıştırılarak kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için hekim kontrolünde ya da hazır ürünler şeklinde kullanılması gerekir.

  10 gram) horasani tohumununa 1 litre (5 bardak) kaynar su konularak, 10 ile 15 dakika bekletilip demlendikten sonra günde üç kez olmak üzere birer bardak tüketilir ve buna üç gün devam edilir.

  Horasanın tadı acı olduğu için özellikle çocukların içmesi için bal katılır. 30 gram bala 3 gram horasani konup iyice karıştırılır, üç gün kahvaltıdan sonra birer çay kaşığı yenir. Büyükler için bu doz üç katı olarak tüketilir.

  Modern tıbbın kabul ettiği bir bitki türüdür; ancak hekim kontrolü olmadan kullanımı sakıncalı olabilir.
   

Sayfayı Paylaş