Honda'dan yepyeni bir hibrid

Konusu 'Honda' forumundadır ve OrKuN tarafından 5 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Honda, Paris Otomobil Fuarı’nda, resmi adı Insight olan yeni global hibrid aracının bir konsept versiyonunu sergileyecek. Yeni hibrid araç, Honda’nın daha temiz güç üniteleri elde etmeye dönük süregelen duyarlığının bir göstergesi olarak, FCX Clarity hidrojenli araç ve CR-Z spor hibrid konsept modeliyle birlikte sergilenecek.  Honda, hibrid araçlarını üretirken daima, FCX Clarity ile potansiyelini zaten ispatladığı hidrojenin, itici güç olduğu bir geleceğe köprü kurmayı gözetmiştir. Insight, dünyada üretilen ilk yakıt hücreli araçla stilistik bağlara sahip olduğu gibi, her iki aracın formu da kendi güç ünitelerinin verimliliğini maksimize edebilmek üzere şekillendirilmiştir.

  Insight konsepti, 2009’da piyasaya sürülecek olan üretim versiyonunun stilistik ilham kaynağıdır. Piyasadaki bu benzersiz konumu sayesinde de, Insight, hibrid teknolojisini yeni bir müşteri nesliyle buluşturacaktır.
  Insight, maliyetlerde ciddi bir düşüş sağlayan IMA (Entegre Motor Desteği) bileşenlerinden faydalanmak suretiyle, geçmişten bugüne türdeşlerinin en ucuz hibrid aracını üretecektir. Bu hibrid araç, beş yolcu kapasiteli ve yeni geliştirilmiş bir platform üzerine kurulu 5-kapılı bir hatchback modelinde piyasaya sürülecektir. Mühendisler, kompakt kontrol birimini ve aküyü bagaj kısmının altına yerleştirmek suretiyle, Insight’a hem düşük bir ağırlık merkezi, hem de alışılageldik hatcback kullanışlılığını bir arada kazandırmışlardır.

  Insight, faydalandığı birçok teknolojinin içerisinde, yakıttan daha fazla tasarruf etmeye yardımcı bir sürüş fonksiyonunu da içererek, müşterilerin gerçek yakıt tüketimlerinde de elle tutulur bir iyileştirme sağlayacaktır. Yeni araç, Civic Hibrid’le birlikte, Honda’nın yakın zamanda hibrid motor üretim bandını genişletmiş olduğu, Japonya’daki Suzuka Fabrikası’nda üretilecektir.
  “1999 yılında ilk kez piyasaya sürülmüş olan Honda Insight, hibrid teknolojisinin Avrupa’daki öncü ismidir ve o gün, bugündür Honda’nın çevreci inovasyonlarının ikonik bir sembolü konumunda yer almaktadır,” diyor Takeo Fukui, Honda Motor Co., Ltd. CEO’su. “Bu yeni Insight, uygun fiyatıyla, hibrid teknolojisini, sayıları her geçen gün artan hem yakıt hem de fiyat avantajı sunan araçların taliplisi olan müşteri kitlesiyle buluşturacaktır.”

  Insight konsepti, hibrid teknolojisinin yirmi yıllık araştırma ve geliştirme tarihçesinin vardığı zirve noktasıdır. Insight’ın üretim modeli Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika’da 2009 yılının ilk yarısında satışa çıkıcak.

  Honda Türkiye A.Ş. 1997 yılında Gebze Şekerpınar’da kurulan fabrikasında Civic Sedan modelini üretmeye başladı. Ocak 2003 tarihinden itibaren yüzde 100 Honda Motor Co. sermayesi ile faaliyet gösteren ve yeni yatırımlar ile sürekli büyüyen Honda Türkiye A.Ş., 2005 Aralık ayından itibaren City modelini de Gebze fabrikasında üretiyor. Honda’nın Avrupa’daki ikinci üretim üssü konumunda olan Gebze fabrikası’nda üretilen Civic Sedan ve City modellerinin yanı sıra Civic Hybrid, Jazz, Accord, CR-V, Civic Hatchback 3-5 Kapı, S2000 ve Type-R modelleri ithal ediliyor. Honda, üstün yakıt tasarrufu sağlayan ve çevreye duyarlı Civic Hybrid modelini, Kasım 2006 tarihinde Türkiye ile ilk kez tanıştırdı. Normal bir otomobile göre çevreye daha az zararlı gaz salınımı gerçekleştiren Civic Hybrid'in satışa sunulması ile Honda, Türkiye'de çevre koruma bilincine yepyeni bir boyut kazandırmış oldu. Tüm modellerine olan güvencinin bir göstergesi olarak 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren Türkiye’de satılan tüm Honda modellerinde garanti süresini 6 yıl/150 bin kilometreye çıkaran Honda Türkiye’de de bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

  [​IMG]

  05.09.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş