Honda’dan yeni ‘Jazz’

Konusu 'Honda' forumundadır ve OrKuN tarafından 30 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Honda, Yeni Jazz modeliyle, B-segmentte çok yönlülük ve iç alan parametrelerini bir yeniden tanımlamaya hazırlanıyor. 5-kapılı hatchback, sınıfının lideri bir iç mekan genişliğine erişerek bunu belirgin bir biçimde iyileştirilmiş yakıt tasarrufuyla ve 120 g/km CO2 emisyonuyla (1.4-litre i-SHIFT ve 1.2-litre)birleştirecek.

  Dış dizayn ilk bakışta bir devrimden çok, evrimin izlerini taşısa da, bu incelikli görünüş değişikliği, yepyeni Jazz’ı atağa kaldıran binlerce değişikliğin yalnızca küçük bir parçasını oluşturuyor. Bir önceki Jazz modelinin merkezi yakıt deposu yerleşimi ve dünyayı kendine hayran bırakan Sihirli Koltuklar özellikleri aynen korunuyor. Orta sınıf bir araçla boy ölçüşen kabin genişliği gibi en iyi özellikler aynen korunurken, yeni Jazz diğer her alanda bir yeniliğe imza atarak, çıtayı daha da yukarılara taşıdığı gibi, başarılarını supermini segmentinde de taçlandıracağının sinyallerini veriyor. Bir önceki nesil elliden fazla ödüle lâyık görüldüğü gibi, 2001’de piyasaya ilk çıkışından bugüne iki milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaşmış bulunuyor.


  İleri Uyumluluk Mühendisliği (ACE)

  Daha geniş, ‘cab forward’ stili gövdesi görselliği daha da arttırırken, özellikle arka diz mesafesi ve bagaj hacmi Jazz’ın daha da genişlediğinin birer göstergesi. Sihirli Koltuklar artık tek bir hareketle yatırılabiliyor ve artık bu çok yönlülükleri de bagaj bölmesindeki Çift Bölmeli Bagaj özelliğiyle bütünleşiyor.

  [​IMG]

  Honda ACE (İleri Uyumluluk Mühendisliği) ürünü gövde yapısı, aktif ön koltuk kafalıkları ve VSA (Araç Denge Kontrol Sistemi) ve benzeri daha yüksek seviye güvenlik ekipmanları bulunuyor. Daha geniş lastikler, revize edilmiş süspansiyon ve daha uzun aks aralığı/daha geniş tekerlek izi bir yandan aracın çevikliğini, diğer yandan da sürüş konforunu arttırıyor. Ve yeni 90 PS 1.2-litre ve 100 PS 1.4-litre i-VTEC motorları performans karakteristiklerini yukarı taşırken, yakıt tasarrufunu ve CO2 emisyonlarında da 1.2-litre ve 1.4-litre motorlar için sırasıyla 5.1 ve 5.3 l/100 km gibi benzersiz seviyelere çekiyor, CO2 emisyonlarında da ciddi düşüş sağlıyorlar. 1.2 litre motorun CO2 emisyonları 129g/km’den 120g/km’ye, 1.4 litre motorun CO2 emisyonları da 137g/km’den manuel şanzımanlarda 123g/km’ye, i-SHIFT şanzımanlardaysa 120g/km’ye kadar düşüyor.


  İki yeni motorla daha yüksek yakıt tasarrufu ve daha düşük CO2 emisyonu


  Daha güçlü yeni motorlar,sıradışı bir ekonomiye sahipken, yakıt tüketimini azaltmak istiyen hatta dizel modellerin tüketimini yakalamak isteyen müşterilerin beklentilerini karşılamak üzere dizayn edildi. Tasarruf ve sürüş keyfi arasındaki denge sınıfında eşşiz. Honda’nın VTEC değişken valf zamanlaması teknolojisine sahip olan 4 silindirli 1.2 ve 1.4 litre motorlar 5 ileri manuel şanzımanla donatıldı. Ayrıca 1.4 lt. motora Honda’nın direksiyondaki pedallardan değiştirilebilen i-SHIFT 6 ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzımanı da eşlik etmekte.

  Önceki modelinin 78 beygir güç üretmesine karşılık 6.000 devrin biraz üzerinde 90 beygir güç üreten 1.2 lt. motorun torku da 110’dan 114 Nm’ye yükseldi. Bunun yanında karma kullanımda 100 kilometrede 5.5 lt.’den 5.1 lt.’ye düşen yakıt tüketimine paralel olarak CO2 emisyonu da 129’dan 120 gr/km.’ye gerilemiş durumda.

  [​IMG]

  Yakıt ekonomisi asistanı: (SIL) Geçiş uyarı lambası

  100 beygir ve 127 Nm torklu yeni motor da aynı duruma sahip. Önceki 83 beygir ve 119 Nm tork üreten i-DSI motorla karşılaştırıldığında manuel şanzımanlı modelde yakıt ekonomisinin 5.3 lt/100km’ye gerilediği (önceki 5.8 lt/100km) ve i-SHIFT yarı-otomatik manuel şanzımanla donatılan da ise 5.2 lt/100km (önceki 5.9 lt/100km CVT) seviyesine düştüğü görülmektedir. CO2 oranları da sırasıyla 137 ve 139 g/km’den 124 ve 122 g/km’ye düştü.
  Yakıt ekonomisini maksimize etmek için görsel bir uyarı ile en iyi vites geçiş zamanlasını sağlayan ve Accord’da da bulunan SIL (Geçiş Uyarı Lambası) manuel şanzımanlı modellere adapte edildi.


  Şanzımanlar


  1.2 ve 1.4-litre modeller, bir evvelki 5-vites manuel şanzımanın daha sportif bir sürüş tecrübesi ve daha yüksek yakıt tasarrufu sağlama üzere optimize edilmiş vites oranlarıyla geliştirilmiş bir şanzıman modeliyle donanımlıdır.
  Kilit iyileştirmeler arasında revize edilmiş debriyaj pedalı stroku, üçüncü dişli üzerinde vites yükünü minimize edici karbon-tip sekronizör, düşük kavrama diski eylemsizliğiyle daha düzgün vites değişimi ve daha iyileştirilmiş arıtım yer alır.

  [​IMG]

  Manuel şanzıman donanımlı modellerde, en son Honda Accord modelinde de bulunan, devir saatinin içinde yer alan yeni SIL (Vites Geçiş Uyarı Lambası) özelliği bulunuyor. Sürücüye yakıt tasarrufunu maksimize etmeye yönelik olarak, en iyi vites değiştirme noktasına görsel yönlendirme sağlarken, yakıt tasarrufunda gözle görülür iyileştirmeler sağladığı kanıtlanmıştır.

  i-SHIFT (6-ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzıman)
  5-vites manuel vites kutusunun yanı sıra, 1.4-litre motor, Honda’nın en son i-SHIFT şanzımanıyla da uyumludur. Bu araç sınıfında ilk kez kullanılıyor olan 6-ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzımanda, bir tam otomatik şanzımanın veya CVT’nin (sürekli değişken şanzıman) sağlayabileceğinin de üzerinde bir yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu birim, ilk kez Civic modelinde denenmiş olan sistemin, düşük vites değiştirme süreleri, daha yumuşak vites geçişleri ve daha akıllı otomatik mod vites mantığı ile geliştirilmiş bir modelidir.


  28.07.2008, Pazartesi
   


 2. OrKuN Well-Known Member

Sayfayı Paylaş