Honda’dan çevreci roadster

Konusu 'Honda' forumundadır ve OrKuN tarafından 24 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Honda, düşük emisyonlu spor otomobil modeli OSM’yi, Londra ExCel’deki Britanya Uluslararası Motor Show’da tanıttı. İki kişilik üstü açık (roadster) spor otomobilinin tasarım çalışması, zarif ve heyecan verici otomobiller tasarlarken aynı zamanda çevreye karşı sorumlu olan Honda’nın temel mühendislik prensiplerini gösteriyor..


  [​IMG]

  Honda OSM (Üstü açık model çalışması) isimli iki kişilik bu otomobil Britanya Uluslararası Motor Show’daki Honda standında bulunan üretim için onaylı CR-Z spor hibrid ile FCX Clarity hidrojen yakıt hücreli otomobilin yanında sergileniyor.


  Hem çevre dostu hem de şık

  Honda OSM Proje Lideri Andreas Sittel düşük emisyonlu spor otombil ile ilgili şunları söyledi:“Düşük emisyonlu otomobillerin çekici olabileceğini göstermeye çalışıyoruz. Çevre dostu bir otomobilin mükemmel görünmemesi, şık ve keyifli kullanımlı olmaması için hiçbir neden yoktur.”
  OSM projesinin konsepti ‘Temiz ve Dinamik’ olduğundan, bu konsept otomobilin hem iç hem de dış tasarımında izlenerek iki kavram arasında birleşik ve tutarlı bir ‘dil’ elde edildi. Bunun bir örneği gövdenin koltuklar arasındaki kabine doğru gerçekten uzandığı otomobilin arkasında görülebiliyor.

  Otomobilin dış tasarımı ana bölgelerde tanım sağlayan pürüzsüz, yuvarlak kıvrımlı ve keskin hatların bir dengesi niteliğinde. Farlar zeki bir biçimde ön uçlara entegre edilmiş, uçtan çamurluk ağzının üzerine doğru yayılarak orijinal gövdenin bir parçası gibi görünüyor. İç tasarımda, akıcı yaklaşım kapı panellerinden süzülerek gösterge ekranı için bir çerçeve oluşturan kıvrımlar ile kesintisiz, akıcı yaklaşım devam ediyor. Gösterge paneli konsepti sade ve hafif bir tema ile sınırlı tutularak sürücünün önünde ağır renk ve materyal yığınının oluşmasını engelliyor. Bu nedenle, ön konsol bölümlere ayrılmış, en önemli olan göstergeler sürücünün doğrudan görebileceği yerlerde yer alıyor.


  Gizemli inci

  Ön panelde önemli bilgiler siyah bir fon rengi üzerinde seviye ve rakamların açık mavi ile gösterildiği yuvarlak, kapalı orta bölümde gösteriliyor. Bu bölüm arabanın içindeki döşemeyle uyumlu, koltuklar ve kapı mobilya aksamı, sadece bir kez yapılabilen „Gizemli İnci“ adı verilen dış gövde rengi ile uyumlu beyaz deri parçalarla desteklenmiş yeni, parlak efektli mavi deri kaplaması ile göz alıcı.

  Ana kumanda düğmeleri ve fonksiyonları sürücünün sağ tarafına doğru kıvrılan panel üzerinde sürücünün elinin hemen altında sezgisel bir yerleşim planı ile dağıtılıyor. Ortada yer alan yarı sıralı vites, direksiyonun her iki yanındaki vites değiştirme düğmeleri ile sürüş keyfi veren şanzıman sistemine işaret ediyor. Vites kolunun üzerinde aracın sportif yönünü destekleyen kırmızı bir ateşleme ‘start’ butonu yer alıyor.

  Honda’nın Almanya, Offenbach’daki Araştırma ve Geliştirme tesislerinde tasarlanan OSM, Honda Küçük Hibrid Spor Konsepti (Cenevre 2007) ve Accord Tourer konseptini (Frankfurt 2007) takiben, Honda’nın Avrupa’daki tasarım stüdyolarında geliştirilen genç yeteneğin en son örneğidir.
  Honda OSM halihazırda bir tasarım model çalışması olup, bu modelin üretime girmesi için herhangi bir plan bulunmamaktadır.

  Honda’nın çevreci otomobilleri tarihçe
  • 1972- Katı Birleşik Devletler yönetmeliklerini yerine getiren düşük emisyonlu bir motor olan CVCC motoru Civic için geliştirildi.
  • 1993 - Honda güneş enerjili Tip Rüya otomobili ile prestijli Dünya Solar Yarışmasını kazandı.
  • 1996 - Dört yetişkini neredeyse 224 km boyunca tek şarj ile taşıyabilen Honda EV Plus elektrikli aracın tanıtımını gerçekleştirdi.
  • 1997 - Doğal gazla çalışan Civic GX Amerika’da satışa çıkarıldı. Bu araç dünyanın ilk temiz otomobili oldu.
  • 1999 - Honda sadece 80g/km of CO2 emisyonla karma kullanımda 3.4 l/100km kapasiteye sahip bir petrol – elektrik hibrid aracı olan Insight’ı piyasaya sürdü.
  • 2003 - 116g/km CO2 emisyonlu Civic IMA Hybrid piyasaya sürüldü.
  • 2006 - 4.6 l/100km (kombine) yakıt tasarruflu ve 109g/km emisyonlu yeni Civic Hybrid satışa çıktı.
  • 2007 - CR-Z isimli hafif ağırlıklı bir hibrid spor otomobil konsepti Tokyo Motor Show’da gösterildi ve aracın bir versiyonunun üretimi teyit edildi.
  • 2008 - Hidrojen yakıt hücreli Honda FCX Clarity Japonya’da üretim bandından çıktı ve bu sıfır emisyonlu otomobilin mali kiralaması Birleşik Devletler’de başladı. Honda OSM model çalışmasını Britanya Uluslararası Motor Show’da açıkladı.
  • 2009 - Honda’nın temiz motor teknolojisinin daha fazla kişi tarafından kullanılması amacıyla ürettiği çok daha ekonomik bir hibrid araç ilkbaharda satışa sunulacak.
  [​IMG]
  [​IMG]

  24.07.2008, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş