Honda, yeni SRS Hava Yastığı sistemini geliştirdi

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 22 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Honda Motor Co. Ltd., hava yastığı şişirme gazının hacmini kesintisiz biçimde kademeleyerek yolcu korumasını artırıp sürücüye olan etkiyi azaltan, dünyanın ilk sürücü i-SRS hava yastığı sistemini geliştirdiğini duyurdu. Honda, yeni kesintisiz kademeli şişen i-SRS hava yastığı sistemini Japonya’da Kasım 2008’de piyasaya sürülecek ve ilk olarak Life modelinin sürücü tarafında uygulamayı planlıyor.


  Kesintisiz kademeli şişen sürücü
  i-SRS hava yastığı sistem
  Kesintisiz kademeli şişen sürücü i-SRS hava yastığı sistemi


  Açılma mekanizması
  Bir Honda yeniliği olan yeni i-SRS hava yastığı sistemi spiral şekilli dikiş yapısına, daha hızlı açılma için hava yastığı açılışını ve basıncı kontrol eden bir gaz serbest bırakma kontrolü valfına ve daha uzun şişme süresi ile sürücü koruma özelliklerine sahiptir. Sonuç olarak, yeni sistem çeşitli sürücü pozisyonlarına ve potansiyel çarpışma durumlarına ayak uyduruyor.
  Honda, temel hava yastığı araştırmalarına 1971’de başladı ve 1987’de Japonya’da ilk sürücü SRS hava yastığı sistemini piyasaya sürdü. 1990’da Honda Japonya’da üretilen bir araçta sürücü SRS hava yastığı sistemini piyasaya süren ilk otomobil üreticisi oldu. 1998’de Honda dünyanın ilk iki kademeli açılma sistemini ve bunun yanında, sürücü pozisyonu algılama sensörlü i-side hava yastığı sistemini piyasaya sürdü. Yenilik geleneğini sürdüren Honda, yeni otomobil güvenliği teknolojilerini araştırma, geliştirme ve piyasaya sürmede dünya liderliğini sürdürüyor.

  • Açılma mekanizmasının üç özelliği
  Daha hızlı açılma
  Sistem, hava yastığının basıncını daha hızlı artırdığı için, sürücüyü korumaya daha çabuk başlıyor. Hava yastığının spiral yapısı, koruyucu yüzeyin daha küçük bir toplam hava yastığı hacminde oluşarak daha evvelden mümkün olan daha hızlı koruma sağlamasına imkan veriyor.


  Daha uzun şişme ve koruma süresi
  Yeni sistem, hava yastığı içinde sabit bir basınç sağlayarak daha uzun süreli bir şişmeye ve korumaya imkan veriyor. Hava yastığının spiral yapısındaki dikişler, spiralin içinden dışına doğru genişleyerek hava yastığının şişmesini kesintisiz biçimde kademelemek üzere tasarlandı. Hava yastığı, açılma anından sönme anına kadar gazı serbest bırakmayarak sabit bir basınç ve sürücü koruması üzere tasarlandı.


  Daha az etki
  Yeni sistem, sürücü alanına doğru öne çıkma derecesini azaltarak ve şişiricinin gaz çıkışını düşürerek sürücüye olan etkiyi azaltıyor. Hava yastığının içindeki benzersiz spiral dikişler, hava yastığının öne çıkma derecesini ve sürücü üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı oluyor. Gaz kontrol valfı, açılma anından sönüp yerine dönme anına kadar gazın serbest kalmasını önler. Bu verimli gaz kullanım yöntemi, şişirici çıkışının ve sürücüye olan etkinin azalmasına imkan veriyor..

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  22.09.2008, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş