Honda Jazz İki nota daha iyi

Konusu 'Honda' forumundadır ve OrKuN tarafından 14 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Jazz'da Honda ritmi tutturmuştu: Uzun bir süre birçok Avrupa ülkesinde küçük sınıfta çok iyi satış rakamlarına imza attı. Yeni Jazz'm da öncüsünün izinden gitmek zorunda olması, hatta daha da ileri gitmesini beklemek yanlış olmaz herhalde. Durum gerçekten de böyle: Detaylarda birkaç "tık" daha iyi ama tam bir iç mekan mucizesi olan ana konsepti aynen korunmuş.

  [​IMG]

  Ölçülerine bakıldığında yeni Jazz'm 6 cm uzadığı ve 2 cm genişlediği görülüyor. Köşeli hatlara sahip ön tasarımı ise daha heybetli, daha erkeksi bir görsel etki bırakıyor. Ayrıca ön cam da daha ileri itilmiş. Böylelikle ön kelebek camları büyüyerek görüşü hissedilir derecede iyileştirmiş. Bunun dışında artık direksiyonda derinlik ayan da bulunuyor. Yüksek motorizasyonlu versiyonlarda ise sürücü koltuğu da yükseklik ayarlı.


  Deha ürünü arka koltuk katlama sistemi daha da iyileştirilmiş
  Öncüsünün havadar iç mekan hissi ve deha ürünü arka koltuk katlama sistemi korunmuş: Koltuk minderini sinema koltuklanndaki gibi kaldırmak veya sırtlığı tek bir hareketle öne yatırmak. Alçaltılabilen kafalıklar sayesinde koltuk sırtlıklarını yatırmak artık daha kolay.

  Sürüş dinamiklerine bakıldığında ise daha az ilerleme olduğu görülüyor. 2.50 m'ye çıkan dingil mesafesi sayesinde süspansiyon, daha yumuşak ve daha az zorlanarak çalışıyor. Ne yazık ki hissiz direksiyonda herhangi bir iyileştirme yapılmamış.

  Ön kaputun altında ise sessiz bir evrim yaşanmış: Aradan 7 yıl geçtikten sonra Honda, bakımları aşırı pahalı olması nedeniyle karmaşık tutumlu motorlardan vazgeçti. Bunun yerine Jazz, daha fazla güç üreten (1.2 lt 90 HP, 1.4 lt 100 HP) ve daha az tüketen iki adet VTEC motora kavuşmuş. 1.4 lt'lik motorun 100 HP'lik bir motor gibi gitmemesi pek önemli olmasa da bir zayıflık. Ayrıca iki motor arasındaki güç farkı biraz daha fazla olsa, arada seçim yapmak daha kolay olurdu.


  Neticede eskisi gibi yeni Jazz da pek ucuz olmayan bir otomobil: Almanya baz fiyatı 12 bin 550 Euro'dan başlayacak ve bu rakam öncüsünden 1260 Euro daha fazla. Bu rakama ESP ve aktif kafalıklar standart ama start-top otomatiği veya diğer tasarruf önlemleri henüz seçenek listesinde yok. Her şeye rağmen hibrid motorlu bir Jazz'ın ilk sinyalleri verilmiş durumda: 2010 yılında bu iç mekan dehası otomobil, elektronik müzik çalmaya başlayacak. Yeni Jazz Türk tüketicileri ile ekim ayında düzenlenecek Autoshow Fuarı'nda buluşacak. Yıl sonunda da bayilerdeki yerini alacak.

  Motor tipi/silindir sayısı: sıralı/4
  Motor hacmi (cc) :1339
  Maksimum güç (HP): 100
  Maksimum tork (Nm-d/d): 127-4800
  0-100 km/s (sn): 11.6
  Maksimum hız (km/s): 182
  Tüketim (lt/100 km) : 5.1
  Boş ağırlık/yükleme kapasitesi (kg): 1047/508
  Boyutlar (u/g/y) (mm): 3900/1695/1525

  Sonuç:
  İlk bakışta Jazz, hissedilir bir tazelik sergiliyor. Ancak bazı ufak tefek sorunlar maksimum başarıyı engelliyor: Modern tutumluluk teknolojileri yok ve fiyatı hala çok yüksek..

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  04.09.2008, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş