Hollandanın Tarihi Yerleri

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 10 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Hollandanın Tarihi Mekanları

  Hollandanın kültürel Yerleri
  Hollandanın Turistlik Yerleri

  Kasteel Loevestein Poederoyen
  Maas ve Waal nehirlerinin kesişiminde bulunan Kasteel Loevestein bir su kalesidir. Gelderland’da ufak bir kasaba olan Poederoyen’de bulunmaktadır. 1357 ila 1368 yılları arasında yapılmıştır. 600 senelik kale aslında bir cezaevi olarak inşaa edilmiştir.Eğer Loevestein’I ziyaret ederseniz Hugo de Groot’un 2 sene boyunca hapsedildiği odayı görmeyi es geçmeyin. Bu Rotterdam’lı bilgin akıllıca bir yöntemle cezaevinden kaçmayı başarmıştır. Bunu ise 1621 yılında bir kitap sandığına saklanarak ve sıvışarak kaçmayı başarmıştır.

  Muiderslot
  Muazzam bir kale hendeği tarafından çevrelenmiş ve iki taraflı kemerli bir sur, güzel sanat incelikleri ile süslenmiş ve Cornelis Hooft adlı bir hollandalı şairin zamanının alıntılarını hatırlatıyor. Kale, yılın çoğu zamanı açık. Bitki bahçeside görmeye değer. 1280 yılında Kont Floris V. tarafından yapılmış, Zuiderzee diye anılan manzara hala çok çarpıcı .

  Paleis Het Loo
  Üç asırlık “Royal House of Orange” möbleli odaları ve heykel dolu muazzam bahçesi ile tekrar hayata geldi. Bir zamanlar(1686-1975 arası) stadholder ve Hollanda’nın kraliyet ailelerini barındıran yazlık ev olarak kullanılan Paleis Het Loo artık bir müze olarak ziyarete açılmıştır. Sergi olarak müze, bünyesinde tarihi objeler, tablolar, çin, gümüş, kral ailesine ait eşyalar, ve mahkemede giyilen kostumler sergilenmektedir. Müzede av arabaları, kraliyet ailesinin taşındığı özel arabalar,kızaklar ve eski çeşit arabalar sergilenmektedir.

  The Zaanse Schans
  Amsterdam'ın hemen kuzeyinde yer alıyor Zaanse Schans. Zaan nehrinin kıyısında, oldukça fotojenik bir köy. Yeşil ve beyaz tahta evler ve yeldeğirmenlerinin yanı sıra tipik kuzey Hollanda manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz. Görücek ve yapılacak bir çok şey var bu tarihi ve Hollanda’ya özgü yerde: müzeler, geleneksel el sanatları; Willig’de peynir ve Kooijman’da tahta ayakkabı yapımı gibi. Yeşile boyanmış tahta evler sayesinde, ufak alışveriş sokakları daha bi canlı görünüyor bu yerde. Zaanse Schans’ın yanında Katwoude ve Volendam’daki peynir çiftlikleri de çok ilginizi çekicektir.

  Valkenburg Mağarası
  Valkenburg aan de Geul kireç bakımından zengin toprağı dolayısı ile zaman zaman Marlstone kasabası olarak ta adlandırılır. Marlstone taş ocakları sayesinde şuanda yer altında 250km’yi geçen uzunlukta koridorlar oluşmuştur. Volkenburg’da daha doğrusu Volkenburg’un altında, inanılmaz bir dünya yatmaktadır.

  Bu mağaralar bir çok olaya ev sahipliği yapmatadır. Buna en iyi örnek belediyeye ait ve fluweelen mağaralarında yapılan Christmas marketleri. Valkenburg’taki bir çok mağaraya tekerlekli sandalyedeki insanlar da girebilmekte.

  Dam Square- Kraliyet Sarayı
  Dam meydanında yer alan Kraliyet Saray’ı Amsterdam’ın en çarpıcı yapılarından bitanesi. Klasik bir Hollanda mimarisi olan saray 1648 ve 1655 yılları arasında Jacop van Campen tarafından inşa edilmiş. Yumuşak zemin üzerine 13.659 kat eklenerek zemini kuvvetlendirilmiş. Aslında yangında tamamen yanan eski belediye binasının yerini alsın diye düşünülen yapı, 1808 yılında Hollanda Kralı olan 1. Napolyon’nun kardeşi Louis Bonaparte tarafından kendisine saray olarak tahsis edilmiştir. Buna rağmen Bonaparte iki sene sonra yeri terketmiştir. Cephe çarpıcı görüntüsü ile muazzam bir yapıya sahip. Dört sıralı pencereye sahip binanın cephesinde üçgen yapıda Artus Quelijn’a ait heykeller var.

  netten alıntı
   


Sayfayı Paylaş