Hızlı Geçiş Sistemi Cezası Ne Kadar

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 11 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Hızlı Geçiş Sistemi Ceza Ücretleri Ne Kadar
  Hızlı Geçiş Sistemi HGS Cezası Ne Kadar

  ANKARA - İstanbul köprüleri ve otoyollarda kulllanılacak olan hızlı geçiş sistemi için öngörülen 30 milyon liralık minimum tutar tartışma yarattı. PTT Genel Müdürü Osman Tural, "Bu uygulama vatandaşa ceza gelmesini önlemeye yönelik ve uyarı amaçlı" dedi.

  30 TL minimum tutarın en uç noktaya göre hesaplandığını belirten Tural, kara listeye girene cezadan önce uyarı yapılacağını ifade etti. Tural, "Biz kimsenin cebindeki parayı almıyoruz" diye konuştu.

  OGS kredi kartlarına bağlı olduğu için minimum tutar belirlenmediğni belirten Tural, HGS'de ise nakit ödeme bazlı sistem olması nedeniyle böyle bir uygulamanın gerekli olduğunu kaydetti.

  17 Eylül'de ülke genelinde başlayacak uygulamanın Kartlı Geçiş Sistemi'nin yerini alması öngörülüyor.

  HGS sisteminde minimum 60 TL yükleme şartı getiriliyor. Sistem, 30 TL'nin altında para olan HGS kartlarıyla geçiş yapan araçları kara listeye alıyor.

  HGS kartlarının satışı 4 bin PTT şubesinde pazartesiden itibaren başlayacak.

  Hesapta 30 TL Bulundurma Zorunluluğu Kaldırırldı
  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS)’nin 17 Eylül’de hizmete gireceğini açıklarken, HSG hizmeti kullanımında hesapta en az 30 TL bulundurma zorunluluğunu kaldırdı.

  Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Ücretli geçiş yapılan otoyol ve köprülerde kuyrukların önlenmesi, vatandaşların hizmeti en kısa sürede ve ucuz şekilde alabilmesini sağlamak amacıyla OGS ve KGS’ye alternatif olarak PTT ile Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Hızlı Geçiş Sistemi 17 Eylül 2012 tarihinde hizmete girecektir" denildi.

  Açıklamada, sistem ile ilgili vatandaşlardan gelen istek ve temenniler doğrultusunda bazı hususlarda değişikliğe gidildiği belirterek, HGS hizmetinden yararlanmak için hesapta en az 30 lira bulunma zorunluluğunun kaldırıldığı bildirildi.

  Yeterli Bakiyesi Olan Geçebilecek
  Kart bakiyeleri ile ilgili olarak HGS abonelerine gerektiğinde bilgilendirme-uyarı mesajları gönderileceği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

  "Ücret hesap tablolarında yer alan liste uygulamaları hizmet içi uygulamalar olup, yalnızca bakiye durumlarının takibi ve sürücülerin bilgilendirilmesine yönelik olacaktır. Geçişe yeterli bakiyesi olan herkes HGS hizmetinden yararlanabilecek, bu listelerde yer alan hiçbir kimseye cezai işlem uygulanması söz konusu değildir. HGS gişelerinden ilk etiket/kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken ücretler de yarıya indirilmiş olup, araçların sınıf ve cinsine göre aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.

  1. Sınıf 30 lira, 2. Sınıf 37 lira, 3. Sınıf 53 lira, 4. Sınıf 67,50 lira, 5. Sınıf 81,50 lira.

  Kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda HGS abonelerine, geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacaktır. Ayrıca HGS abonesi olmadığı halde HGS gişelerinden geçiş yapan sürücülerde 7 gün içerisinde abone oldukları takdirde herhangi bir cezai işleme tabi tutulmayacaklardır."

  CNBC-E-DHA
   


Sayfayı Paylaş