Hızır orucu nedir kısa hikayesi

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Hızır orucu kısa hikayesi nedir?

  Alevi bektaşiler Şubat ayının 13, 14 ve 15. günlerinde üç gün Hızır orucu tutarlar.

  Kaynaklarda hızır orucuna dayanak olarak şu olay gösterilir: Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin bir gün hastalanmıştı. Hastalıklarının şifa bulması için Hz. Ali, Hz. Fatıma ve hizmetlileri Fıdd, üç gün adak orucuna niyet etmişlerdi. Oruçlu oldukları ilk günün akşamı oruç bozacakları zaman bir yoksul gelerek onlardan yiyecek bir şey ister. Yiyeceklerini ona verirler.

  Aynı şekilde ikinci gün yetime ve üçüncü gün d esire vererek üç gün su ile oruçlarını açarlar. Üçüncü günün sonunda Hz. Peygamber onlara "Size gelen Hızır idi. Allah, sizin sabrınızı sınamak üzere onu görevlendirmişti." dedi. Rivayetlere göre bu olay üzerine Peygamberimize şu ayetler nazil olur: "O kullar, şiddeti her yere yayılmış olan günden korkarak verdikleri sözü yerine getirirler. Onlar kendi canları çekmesine rağmen yemeği yoksula, yetime ve esire yedirirler. Biz sizi Allah rızası için doyuruyoruz; sizden ne bir karşılık ne de bir teşekkür bekliyoruz (derler)"

  İşte, Hz. Ali, Hz. Fatıma ve Fıdda'nın tutmuş oldukları bu orucun anısına, onların yolundan giden Alevi-Bektaşiler Allah rızası için üç günlük hızır orcu tutarlar. Sonra da cemevinde toplanarak tutulan oruçların, kesilen kurbanların kabulü için Allah'a dua ve niyazda bulunurlar.
   


Sayfayı Paylaş