Hız Kuralları

Konusu 'Trafik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 2 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Sürücüler Hızlarını ;
  Azami Hız Sınırları  1- Kullandıkları aracın cinsine, teknik özelliklerine,
  2- Kullandıkları aracın yük durumuna,
  3- Yol durumuna,
  4- Hava durumuna ve görüş mesafesine ,
  5- Trafik durumuna, göre ayarlamak zorundadırlar. Şehirlerarası karayollarında 90km/s, otoyollarda 120 km/s hızı geçmemek üzere, araçların hız sınırları aşağıya çıkarılmıştır.İçişleri Bakanlığı hız sınırını otomobiller için 20 km/s arttırabilir.

  Araç Cinsleri Şehir İçi Şehir Dışı Otoyol

  Otomobil _ 50 90 120

  Otobüs _50 80 100

  Minübüs, Kamyonet, Kamyon _50 80 90

  Arazi Taşıtı Ve Motosikletler _50 70 80

  Bisiklet ve Motorlu Bisiklet _30 45 Çıkamaz
  İş Makinaları, L.T. Traktör,

  Çeken ve Çekilen Araçlar _20 20 Çıkamaz
  Servis Freni Bozuk Araçları

  Çeken Araçlarda _15 15 Çekemez

  Zorunlu haller dışında şehirlerarası karayolunu kullanan motorlu araçlarda, araç cinsi gözetilmeksizin asgari hız sınırı 15 km. 'dirAraçlra römork veya yarı römork takıldığında azami hız sınırından saatte 10 km. düşülmesi gerekir.Tehlikeli madde taşımaya mahsus olup, boş olarak trafiğe çıkarılan araçlar, kendi sınıflarına giren araçlara ait hızla sürülebilirler. Servis (ayak- freni bozuk olan araçları çeken araçlar, saatte 15 km. den fazla hızla sürülemezler.turkeyarena.com

  Sürücüler:
  1- Kavşaklarla yaklaşırken,
  2- Dönemeçlere girerken,
  3- Tepe üstlerine yaklaşırken,
  4- Yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken,
  5- Devamlı dönemeçli yollarda ilerlerken,
  6- Demiryolu geçitlerine yaklaşırken,
  7- Tünellere yaklaşırken,
  8- Dar köprü ve menfezlere yaklaşırken,
  9- Yapım, bakım ve onarım çalışmaları yapılan yol kesimlerine yaklaşırken,Hızlarını azaltmak zorundadırlar.Aksine bir karar veya işaret yok ise, azami hız sınırı %10' a kadar aşılabilir. Öndeki aracı geçme sırasında geçme şartlarının mecbur kılması nedeniyle hız sınırı aşılabilir, bir suç oluşturmaz.Hız sınırlarını % 30'dan fazla aşan sürücülerden, suçun işlendiği tarihten geriye doğru 1 yıl içerisinde aynı kuralı 5 defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri 1 yıl süre ile geri alınır. Bu süre süre sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçilerek sürücü belgesi almasına mani olmadığı anlaşılanların belgeleri iade edilir.Hız sınırlarının aşılıp aşılmadığını, tespit etmekte kullanılan cihazların yerini tespit veya cihazları bulunduranlar hafif para cezası ve 4 aydan 6 aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırılar, cihazlarına el konulur.
   


Sayfayı Paylaş