Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir, Tedavisi

Konusu 'Psikiyatri' forumundadır ve elif tarafından 29 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir, Tedavisi
  Birçok çevrede hala histerik kişilik bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Histrionik kişilik bozukluğunda dikkati üzerine çekme isteği ve çabaları, olayları büyütmeye, dramatize etmeye, hatta yalan öyküler (mitomani) anlatmaya eğilim; abartılmış duygusal tepkiler ve beden, yüz hareketleri; çabuk etkilenme gibi özellikler bulunur.Ben-merkezcilik ve özsevicilik eğilimleri fazladır. Kimilerinde baştan çıkarıcı davranışlar (seductive) dikkati çeker. Çabuk arkadaş olur, fakat çabuk reddedilmiş hissederler. Genel olarak yapaylık, oyunculuk, yüzeysellik ilişkilere egemendir. Cinsellik dışındaki her konu aşırı cinselleştirilir ancak cinsel yaşamlarında derin cinsel korkuları ve kısıtlanmaları vardır. Şefkat ve sevgi açlığı gösterirler; fakat olgun dengeli ilişkiler kuramazlar. Daha çok kadınlarda görülür.
  Aşağıdakilerden en az beşinin varlığı ile, erişkinliğin erken evrelerinde başlayan, aşırı duygusallık ve sürekli kendisiyle ilgilenilmesi çabası ile devam eden bir bozukluktur.

  İlgi odağı olmadığı durumlarda rahatsız olur.
  Başkalarıyla olan etkileşimi çoğu zaman uygunsuz bir biçimde cinsel yönden ayartıcı yada baştan çıkartıcı davranışlarla belirlidir.
  Hızlı değişen ve yüzeysel kalan duygular sergiler.
  İlgiyi üzerine çekmek için sürekli olarak fiziksel görünümünü kullanır.
  Aşırı bir düzeyde başkalarını etkilemeye yönelik ve ayrıntıdan yoksun bir konuşma biçimi vardır.
  Gösteriş yapar, yapmacık davranır ve duygularını aşırı bir abartmayla gösterir.
  Telkine yatkındır yani başkalarından ya da olaylardan kolay etkilenir.
  İlişkilerin normalden çok daha fazla yakın ve fazla içli-dışlı olmasını ister.
  Bu kişiler dostça ve canayakın görülmelerine rağmen samimi olmayıp, kendini ön plana çıkaran, düşüncesiz, isteklerini yaptırmaya zorlayıcı tutum içine girerler. Sürekli olarak sevilip, sevilmediklerini sorup, terk edilmeyecekleri yolunda sözler isterler.turkeyarena.net İstemedikleri bir duruma yanıt olarak intihar tehdidi ya da girişimi ile cevap verebilirler. Vücutsal hastalıklardan ve ağrılardan şikayetçi olabilirler.

  Birlikte görülebilen bozukluklar:
  - Somatizasyon bozukluğu
  - Majör depresyon
  - Konversiyon bozukluğu
  - Kişilik bozuklukları

  Kişilik bozukluğu yaşayanlar genellikle tedavi için başvurmazlar. Fakat çevreleriyle ilişkilerinin getirdiği bazı sorunlar ya da başka psikiyatrik bozukluklar nedeniyle hekime başvurabilirler. Kişilik bozukluklarının tedavisi oldukça güçtür. Histrionik kişilik bozukluğunda nesne ilişkilerine ve kendilik psikolojisine ağırlık veren analitik psikoterapiler uygulanabilir. Aynı zamanda ilaç tedavisi de gereklidir.
   


Sayfayı Paylaş