Histoplasma Capsulatum Mantar

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 14 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Histoplazma Capsulatum Mantar

  Belirtiler
  - Ateş, öksürük ve genel halsizlik
  - Karaciğerin, lenf düğümlerinin ve dalağın büyümesi
  - Öksürük ve nefes alma zorluğu
  - Hiçbir belirti olmayabilir.

  Histoplazma hastalığı, tozu nefes yoluyla ciğerlere çekme yoluyla olur. Özellikle kümeslerden yarasa bulunan mağaralardan ve kuş pisliklerinden histoplasma kapsulatum mantarının sporlarını içeren havayı solumakla bulaşır.

  Erkekler, hastalığın şiddetli durumlarına tutulma bakımından kadınlardan daha çok yatkındır. Amerika Birleşik Devletleri'nde bu hastalık en fâzla Misissippi Ve Ohio nehri vadilerinde yaygın olarak görülür.

  Geçmişte teşhis konamadan atlanan ve belirti vermemiş olan bir histoplazma hastalığı geçirenlerde göğüs röntgenlerinde bir veya bîrden fazla leke görülmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur.

  Teşhis
  Histoplazmozun 4 çeşidi vardır. En hafif çeşidi nezle gibi diğer hastalıklardan hemen hemen ayırt edilemez; ateş, öksürük ve genel bir rahatsızlık hissi verir, eğer mantar akciğerlerden kan yoluyla yayılırsa karaciğerin lenf düğümlerinin ve dalağın şişmesi ve daha az sıklıkla oral veya gastrointestinal üllserlere yol açan ikinci çeşidini meydana getirir. Üçüncü şekil kronik bir tiptir ve koronik tüberküloza benzer bir hastalık meydana getirir. Belirtileri, öksürük, nefes almada zorluktur.

  Histoplazmozun en ciddi şekli, bağışıklık sistemleri zayıf düşmüş olan kişilerde görülen formdur.Histoplazmoz teşhisini doğrulamak için doktorunuz balgam, lenf düğümleri, kemik iliği, karaciğer, kan, idrar veya ağız yaralarından örnekler alarak buralarda mantar olup olmadığına bakacaktır.

  Histoplazmoz Ne Kadar Ciddi Bir Hastalıktır?
  Hafif formunda genellikle selimdir ve tedavi gerektirmez. Bu hastalığın daha ciddi formları ölüme yol açabilir.

  Tedavi
  Eğer sizde hiç belirti yoksa genellikle tedavi gereksizdir.Fakat, eğer semptomatik (belirtili) ise amphotericin B adlı mantar öldürücü ve mantar durdurucu antibiyotik, histoplazmozun çoğu vakalarında etkilidir, bu ilaç damardan verilmelidir. Bazen ağızdan alınan Katekonazol yeterlidir. Eğer akciğerleriniz hastalanmışsa, tedavi mantarı ortadan kaldıracaktır, fakat akciğerlerinizde meydana getirdiği lezyonlar kalacaktır.
   


Sayfayı Paylaş